fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Byki pchają WIG20

GPW
Fotorzepa/ Gerzegorz Psujek
Krótko po otwarciu piątkowej sesji WIG20 rośnie o 0,5 proc. Z kolei na Wall Street po trzech dniach zniżek w końcu doszło do odbicia.

W czwartek WIG20 wzrósł o 0,7 proc. i odrobił tym samym większość strat poniesionych w środę. Piątkowa sesja rozpoczyna się optymistycznie i WIG20 rośnie o 0,5 proc. Wzrosty napędza PKO BP, którego notowania idą w górę o 2,1 proc. Tuż za nim znajduje się Santander, który drożeje o 1,1 proc. Z kolei najsłabiej radzi sobie KGHM, którego akcje tanieją o 1,2 proc. Małe i średnie spółki również rozpoczynają dzień na zielono. mWIG40 rośnie o 0,8 proc., a sWIG80 zyskuje 0,3 proc.

Na Wall Street po trzech dniach przerwy znów zagościły byki. Przypomnijmy, że od początku tygodnia S&P 500 notował straty podczas każdej sesji. W czwartek indeks wzrósł jednak o ponad 1 proc. Jeszcze mocniej odbiły spółki technologiczne. Nasdaq zyskał blisko 1,8 proc. Najsłabiej wśród głównych indeksów na Wall Street poradził sobie Dow Jones, który wzrósł o 0,5 proc.

Departament Pracy podał, że w tygodniu zakończonym 15 maja liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych po raz pierwszy wyniosła 444 tys., najmniej od 14 marca 2020 r. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewali się 452 tys. nowych wniosków.

- Informacje o bezrobotnych po raz kolejny pokazują, że zmierzamy w dobrym kierunku - powiedział Mike Loewengart, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w E-Trade Financial.

Nastroje w Azji były z kolei mieszane. Chiński Shanghai Composite spadał pod koniec sesji o 0,6 proc., a japoński Nikkei rósł o 0,8 proc. Główny indeks giełdy w Hongkongu spadał o skromne 0,1 proc. Nie pomagały notowania technologicznego giganta Tencent, który mimo wzrostu kwartalnych zysków o 65 proc., taniał w piątek o około 4 proc.

Ten tydzień przynosi wiele emocji na rynku kryptowalut. Po środowym tąpnięciu wiele cyfrowych walut zdążyło już wrócić do poprzednich poziomów. Notowania bitcoina w piątek spadają o 2,5 proc., do 39,5 tys. USD.

Negatywną informacją, która wczoraj padła na rynek była zapowiedz Departament Skarbu USA, który chce aby każda transakcja kryptowalutami o wartości powyżej 10 tys. USD była ujawniana u amerykańskiego fiskusa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA