fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Fundusze „misiów” znów zarabiają

Adobe Stock
Jak na razie w tym roku na krajowym rynku najlepiej zachowują się fundusze małych i średnich spółek, tzw. misiów. Pierwsi klienci już wpłacają do nich pieniądze.

W nowy rok fundusze akcji małych i średnich firm weszły mocno poturbowane, po miesiącach odpływów pieniędzy. Jak wynika z danych udostępnionych nam przez Analizy Online, od początku 2017 r. z funduszy akcji małych i średnich spółek klienci wypłacili łącznie ponad 600 mln zł. Pierwsze miesiące nowego roku przyniosły jednak pod tym względem istotną zmianę.

Nowy rok dla inwestujących w małe i średnie spółki zaczął się właściwie tak, jak można sobie było wymarzyć. Po dwóch i pół miesiąca indeks średnich spółek jest blisko 7 proc. na plusie, natomiast sWIG80 zyskał już ponad 12 proc. „Jesteśmy po dwóch bardzo silnych miesiącach na rynkach. Kolejne powinny być już bardziej zmienne. Cały czas wyróżniać powinny się polskie małe i średnie spółki, które powoli stają się czarnym koniem tego roku" – napisał niedawno Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI. „Podnosimy prognozę co do skali wzrostu sWIG80 w tym roku z przedziału 10–20 proc. do 20–30 proc. Warunek jest jeden – nie może się zdarzyć coś bardzo złego na globalnym rynku finansowym" – dodał Buczek.

Jakby tego było mało, w lutym – pierwszy raz od trzynastu miesięcy – zgodnie z klasyfikacją Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami saldo napływów do funduszy małych i średnich spółek było dodatnie. Wyniosło co prawda jedynie 19 mln zł, ale może być to sygnał, że solidne wyniki funduszy powoli przedzierają się do świadomości klientów funduszy. Według danych gromadzonych przez Analizy Online wpłaty do tej grupy funduszy przeważyły wypłaty już w styczniu o 7 mln zł.

A jakie te wyniki są? Liderem zestawienia od początku roku jest MetLife Akcji Małych Spółek. To fundusz, który wyróżnialiśmy już dwa razy z rzędu przy okazji miesięcznych podsumowań wyników funduszy. Jego wynik to aż 13,5 proc. przy średniej dla całej grupy sięgającej 8,4 proc. Tylko w lutym zarobił 5 proc. Co ciekawe, drugie miejsce od początku roku zajmuje fundusz tego samego TFI, z tym że skoncentrowany jest na firmach z indeksu mWIG40. Trzeci w kolejności pod względem wyniku od początku roku jest BGŻ Małych i Średnich Spółek. To dość młody fundusz, który jak dotąd zdołał uzbierać tylko 1,5 mln zł aktywów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA