fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kulisy działania globalnej siatki insiderów. Pierwszy Amerykanin osądzony

Bloomberg
Syn członka rady nadzorczej firmy farmaceutycznej został uznany winnym przekazania przyjacielowi uzyskanych od ojca poufnych informacji dotyczących tej spółki.

Telemaque Lavidas jest pierwszym Amerykaninem osądzonym w związku działalnością globalnej siatki insiderów, która zarobiła dziesiątki milionów dolarów na poufnych informacjach od korporacyjnych insiderów i bankowców inwestycyjnych.

Wprawdzie, jak zastrzega Bloomberg, Lavidas odgrywał w tej siatce małą rolę, ale jego proces rzuca światło w jaki sposób skorumpowany szwajcarski trader i inni wykorzystywali kontakty na trzech kontynentach by zarobić na informacjach mających wpływ na notowania giełdowe.

Lavidas został uznany za winnego w przypadku wszystkich siedmiu zarzutów. Ława przysięgłych uznała, że uzyskane od ojca poufne informacje o spółce Ariad Pharmaceuticals przekazał on Georgiosowi Nikasowi, greckiemu biznesmenowi działającemu na rynku nieruchomości i restauracyjnym, który według prokuratury na insidingu zarobił 4,7 miliona dolarów. W ramach rewanżu żona Nikasa zainwestowała 500 tys. dolarów w startup Lavidasa.

Wyrok w sprawie Lavidasa zapadnie 17 kwietnia. Grozi mu nawet osiem lat więzienia.

Głównym świadkiem oskarżenia w procesie Lavidasa był Marc Demane Debih, były szwajcarski trader, który poszedł na współpracę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Szwajcar wcześniej przyznał się do 38 zarzutów i zgodził się zapłacić 49 milionów dolarów kary. Dzięki poufnym informacjom miał zarobić około 70 milionów dolarów.

7 stycznia do udziału w zmowie przyznał się Bryan Cohen, były bankowiec inwestycyjny w Goldman Sachs, oskarżony o przekazywanie poufnych informacji Debihowi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA