fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Inwestorzy boją się odwetu Chin. Duże spadki na Wall Street

Bloomberg
Nasdaq Composite tracił na początku sesji w Nowym Jorku 2,6 proc., Dow Jones Industrial i S&P 500 spadały po 2 proc. Impulsem do przeceny było ogłoszenie przez Chiny odwetowych, karnych ceł na amerykańskie produkty.

Mocno traciły firmy, które są silnie zaangażowane na chińskim rynku. Akcje koncernu Apple spadały o 4,4 proc., Caterpillar tracił 3,5 proc., a papiery Boeinga spadały o ponad 3 proc. Chiński dziennik „Global Times” doniósł wcześniej, że Chiny mogą zrezygnować z kupowania samolotów Boeinga oraz amerykańskiej żywności.

Chiński rząd zapowiedział w poniedziałek po południu, że 1 czerwca dokona karnych podwyżek ceł na produkty importowane z USA za 60 mld dolarów rocznie. Podwyżka dotknie ponad 5 tys. produktów. Ponad połowa z nich zostanie obłożna 25 proc. cłem. Jest duże ryzyko, że USA odpowiedzą na to kolejnymi podwyżkami ceł na chińskie produkty. W piątek podwyższyły je z 10 proc. do 25 proc. na towary importowane z Chin za 200 mld dolarów rocznie. Groziły, że kolejna podwyżka ceł może objąć import warty około 300 mld dolarów.

- Nikt nie wygrywa na wojnie handlowej, choć to Chiny mogą stracić więcej – twierdzi Chen Zhao, strateg z firmy Alpine Macro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA