fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywłaszczenie pod budowę drogi z podatkiem

123rf
Przeniesienie przez gminę własności działki na rzecz Skarbu Państwa w zamian za odszkodowanie to odpłatna dostawa towarów opodatkowana VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 2 listopada 2015 r. (IPTPP1/ 4512-502/15-2/MW), jakie są skutki podatkowe wywłaszczenia działki pod budowę drogi wojewódzkiej.

Z wnioskiem zwróciła się gmina, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Poza czynnościami publicznoprawnymi gmina dokonuje też wybranych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych i traktuje je jako podlegające ustawie o VAT.

Składniki mienia komunalnego

Gmina posiada też mienie komunalne, które zostało jej przekazane przez administrację rządową na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów lub nabyła je w wyniku własnej działalności gospodarczej.

W zależności od sposobu nabycia danego składnika majątkowego gminie przysługuje bądź nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Podobnie w zależności od sposobu wykorzystania składnika majątkowego związane z nim czynności dokonywane przez gminę podlegają opodatkowaniu bądź znajdują się poza systemem VAT....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA