fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kazachstan stracił kontrolę nad walutą

Bloomberg
Kurs tenge szuka dna. Od początku roku kazachski pieniądz stracił na wartości 85,2 procent.
Wczoraj tenge był rekordowo słaby. Za dolara płacono na giełdzie międzybankowej w Astanie 337,8 tenge a w kantorach - 343 tenge, podała agencja Nur.kz. Dyrektor Centrum badań makroekonomicznych Olżas Hadajbergenow prognozuje, że 2016 rok będzie rokiem, gdzie kryzys w kazachskiej gospodarce sięgnie dna.
W sierpniu bank narodowy z dnia na dzień zdewaluował tenge o 26 proc., ale nie powstrzymało to spadku potęgowanego przez tanią ropę. Obecnie bank centralny próbuje spowolnić dewaluację, sprzedając waluty na rynku. Obecnie jego udział w rynku walutowym sięgnął 60 proc..Od września bank rzucił na rynek 5 mld dol..
Tymczasem władze próbują zapobiec panice i wynajdują tematy zastępcze, które odciągną ludzi od kantorów i banków. Prezydent Nazarbajew ogłosił wojnę z oligarchami, każąc im „odpowiedzieć przed narodem za swoje bogactwo". Kazał rządowi rozpocząć masową prywatyzację 65 największych firm i 182 przedsiębiorstw podległych wielkiemu funduszowi Samruk Kazyna.
Nazarbajew i jego rodzina są największymi bogaczami w Kazachstanie. Krewni prezydenta zasiadają we władzach w największych firmach.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA