fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tworzy się fundusz pomocy dla kredytobiorców

Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski
Wchodzą w życie przepisy powołujące Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który będzie udzielał zwrotnej pomocy na preferencyjnych warunkach.

Pomoc będzie udzielana kredytobiorcom, którzy w dniu złożenia wniosku o przyznanie wsparcia będą posiadać status bezrobotnego lub znaleźli się w sytuacji, w której miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przekracza 60 proc. miesięcznych dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy.

Będą oni otrzymywać pomoc w wysokości do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy. Pomoc będzie zwrotna, ale nieoprocentowana. O wsparcie będzie można występować do końca 2018 r. Zwrot pomocy zaczynałby się po dwóch latach od jej udzielenia i może zostać rozłożony na osiem lat. Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmowałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Nie będą mogły z niej skorzystać osoby, które są właścicielami innego domu lub mieszkania.

W momencie uruchomienia w Funduszu będzie zgromadzona kwota 600 mln zł, która ma pochodzić z wpłat banków, które z kolei są uzależnione od wielkości posiadanego portfela kredytów mieszkani...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA