fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: sprzedaż zabudowanej działki przez gminę z 23 proc. stawką VAT

Wojciech? Kotowski, doradca podatkowy ?w Kancelarii ?Ożóg Tomczykowski
materiały prasowe
Gmina sprzeda dzierżawcy teren zalesiony bez VAT. Zwolnienie nie obejmuje natomiast sprzedaży działki, na której dzierżawca zbudował wcześniej wyciąg narciarski.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 4 listopada 2015 r. (IPTPP3/ 4512-324/15-4/MWj), jakie są warunki zwolnienia z VAT sprzedaży działki na rzecz dotychczasowego dzierżawcy. Z pytaniem zwróciła się gmina, która jest właścicielem działki o powierzchni 6,34 ha. W 2012 r. wydzierżawiła ją na 15 lat firmie, która wybudowała na części stok narciarski z zapleczem technicznym. Ponieważ gmina nie posiada żadnego obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, na wszystkie inwestycje wydane były warunki zabudowy. Inwestycje zajmują łączną powierzchnię około 1.3 ha, natomiast pozostałą powierzchnię stanowi las.

Gmina chce teraz sprzedać dzierżawcy całą działkę. Zapytała, czy transakcja sprzedaży nieruchomości zabudowanej przez dzierżawcę nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w granicach obszarów inwestycji, natomiast pozostały obszar niezabudowany będzie zwolniony z VAT na podstawie art. 43 u...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA