fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Mundial 2018: Bank Rosji wyemituje pamiątkowy banknot 100-rublowy z plastiku

Bloomberg
W okazji mundialu 2018 Bank Rosji wyemituje pamiątkowy banknot o nominale 100 rubli. Będzie on prawdopodobnie z plastiku.

- Chcemy by był to banknot bardzo się odróżniający od obecnie używanych. Chodzi tak o sam projekt, rozwiązania techniczne jak i poziom zabezpieczeń. Postaramy się, by pamiątkowy banknot Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, także był niezwykły. Stąd pomysł by jako materiał wykorzystać plastik lub mieszankę plastiku i papieru - cytuje Arkadija Traczuka szefa mennicy Rosji, agencja Prime.

W projektowaniu banknotu mają uczestniczyć najlepsi rosyjscy graficy. Bank Rosji już przeprowadził konkurs na projekt z udziałem 10 szkół artystycznych z miast-gospodarzy mundialu.

- Dążymy do tego, by dla wszystkich miast, w których odbędą się mecze znalazło się miejsce na banknocie - dodał Traczuk.

Do ścisłego finału rywalizacji zostało dopuszczonych 6 projektów. Wiadomo już, że banknot będzie w ciepłych pastelowych kolorach. Jego druk zaplanowano na połowę 2017 r w liczbie 20 mln egzemplarzy.

Rosyjski Mundial 2018 r. (14 czerwca - 15 lipca) odbędzie się na 12 stadionach w 11 miastach – Moskwie (2 stadiony – Spartak i Łużniki), St. Petersburgu, Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie, Sarańsku, Kaliningradzie (50 km od polskiej granicy), Wołgogradzie, Jekaterynburgu, Samarze, Soczi i Rostowie nad Donem. Według KPMG całkowity koszt rosyjskich stadionów wyniesie 8,24 mld dol.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA