fbTrack

Finanse

Ethereum rekordowo droga

Bloomberg
Ethereum, wirtualna waluta uznawana czasem za konkurenta bitcoina, zdrożała do rekordowego poziomu. Od początku roku zyskała wobec dolara ponad 5000 procent.

W poniedziałek po południu 1 ethereum płacono 407,10 USD, gdy pierwszego stycznia kurs wynosił 7,98 USD. Kurs bitcoina przebił zaś w niedzielę poziom 3 tys. USD i sięgnął rekordowego poziomu. Bitcoin zyskał od początku roku wobec dolara 195 proc. a przez ostatnie 12 miesięcy ponad 300 proc.

- Istnieje pewna korelacja między notowaniami kryptowalut, ale ehtereum ma swoje własne źródła fundamentalnego popytu. Nie nazwałbym też tej waluty bezpośrednim konkurentem bitcoina, gdyż obie waluty służą innym potrzebom – twierdzi Pavel Matveev, jeden z twórców aplikacji finansowej Wirex, ułatwiającej korzystanie z portfela wirtualnych walut.

Ethereum została zaprojektowana tak, by mogły jej używać tzw. inteligentne kontrakty, czyli programy które automatycznie realizują transakcje, po tym jak zostają spełnione określone warunki. Popularność tej waluty wzrosła ze względu na tym, że rozwiązaniami technologicznymi, na których jest oparta, zainteresowały się duże instytucje. Powstała grupa Ethereum Enterprise Alliance mająca pracować nad technologią wirtualnych walut, w której prace zaangażowany jest m.in. Microsoft i bank JPMorgan. Rząd Singapuru opublikował raport opisujący eksperyment z digitalizacją narodowej waluty za pomocą technologii, na której oparta jest ethereum. Twórca ethereum Witalik Buterin spotał się zaś niedawno z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL