fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Blik wprowadza płatności powtarzalne

Adobe Stock
Opłaty za usługi streamingowe, telekomunikacyjne, abonamenty czy raty składek za polisy ubezpieczeniowe mogą być teraz automatycznie opłacane za pośrednictwem Blika.

Dzięki płatnościom powtarzalnym klienci nie muszą pamiętać o cyklicznych zobowiązaniach. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku usług dostępnych w abonamencie, subskrypcji oraz dla płatności ratalnych. Nie wymaga też podawania danych rachunku bankowego czy karty płatniczej. Płatnościami tymi użytkownik może zarządzać z poziomu aplikacji bankowości mobilnej na swoim smartfonie.

Firma określa tę zmianę mianem rewolucji na rynku płatności. - Na wprowadzeniu tej innowacji skorzystają nie tylko użytkownicy, ale także dostawcy usług udostępnianych w abonamencie lub na zasadach subskrypcji. Ich klienci chętniej będą decydowali się na tego typu usługi. Otrzymują łatwy dostęp do zarządzania nimi w jednym miejscu, czyli aplikacji mobilnej banku, bez konieczności logowania się w wielu różnych serwisach dostawców – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

System Blik oferują niemal wszystkie duże banki w Polsce, ma do niego dostęp około 95 proc. klientów polskich banków. Jednak na razie z możliwości definiowania płatności powtarzalnych mogą obecnie skorzystać klienci tylko ING Banku Śląskiego oraz Pekao przy usługach sieci Play oraz ubezpieczyciela LINK4. Rozwiązanie wdrożone zostało we współpracy z BlueMedia oraz eCard. Operator zapowiada, że niebawem do płatności powtarzalnych dołączą kolejne banki i firmy.

PSP przekonuje, że to duże udogodnienie, które daje użytkownikom poczucie kontroli i łatwość zarządzania tego typu zobowiązaniami. Zamiast wpisywania danych karty czy wysyłania listów ze zgodą na uruchomienie polecenia zapłaty, klient wybiera na stronie usługodawcy płatność Blik, podaje kod, a następnie w aplikacji banku zatwierdza płatność pinem. Wówczas może otrzymać od usługodawcy propozycję zapisania cyklu płatności – jej kwoty, częstotliwości i daty końca subskrypcji. Po zaakceptowaniu takiej propozycji transakcje będą wykonywane automatycznie. Klient ma także czytelny podgląd zbliżających się płatności. Jeśli kwota lub data płatności przesłanej od dostawcy będzie różnić się od tej zaakceptowanej wcześniej przez użytkownika, dostanie on potwierdzenie płatności w aplikacji mobilnej banku.

W 2018 roku Polacy zrealizowali 91 mln transakcji Blikiem, to blisko trzy razy więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w pierwszych trzech latach funkcjonowania systemu. Wartość transakcji zrealizowanych w 2018 r. przekroczyła 12 mld złotych wobec „tylko" 4,5 mld zł w 2017 r. Prawie trzy czwarte liczby transakcji przypada na internet, reszta na wpłaty i wypłaty w bankomatach, przelewy oraz transakcje płatnicze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA