fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

EBC niepokoi się o turecki kryzys

Adobe Stock
Lira turecka nadal gwałtownie traci. Rano spadała o blisko 9 proc. wobec dolara, a przez trzy dni straciła 14 proc. Kurs tureckiej waluty doszedł już do 6,1 lir za 1 dolara. Wiele wskazuje, że to jeszcze nie koniec osłabienia.

"Financial Times" donosi, że Europejski Bank Centralny jest zaniepokojony ekspozycją europejskich banków na tureckie aktywa. Za najbardziej narażonych uznał on pożyczkodawców z Hiszpanii, Francji i Włoch. W doniesieniach "FT" wymieniane są w tym kontekście: BBVA, BNP Paribas i UniCredit. W ostatnich miesiącach podlegający EBC mechanizm nadzoru bankowego zaczął się uważniej przyglądać powiązaniom europejskich banków z Turcją. Nie uznaje on jeszcze sytuacji jako krytycznej, ale widzi ryzyko.

Czytaj także: Lira turecka gwałtownie traci

Doniesienia "FT" przyczyniły się rano do osłabienia euro. Za 1 euro płacono rano 1,143 dolara, czyli o 0,6 proc. mniej niż w czwartek wieczorem. Turecki kryzys uderzył również rykoszetem w inne rynki wschodzące. Złoty tracił rano 0,8 proc. do dolara. Za 1 USD płacono już prawie 3,76 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA