Co czeka obligacje i waluty krajów regionu w 2018 roku?

O prognozy gospodarcze, a także dotyczące kursów walutowych i rentowności obligacji państw Europy Środkowo-Wschodniej, pokusił się serwis FXStreet. Czego oczekuje?

Publikacja: 11.12.2017 13:37

Co czeka obligacje i waluty krajów regionu w 2018 roku?

Foto: 123RF

Polska:

Nasz kraj doświadczy najprawdopodobniej stopniowego wzrostu rentowności 10-latek i umocnienia złotego względem euro w 2018 r. Wzrost długiego końca krzywej dochodowości będzie prawdopodobnie napędzany przez rosnące rentowności na głównych rynkach świata (w związku z oczekiwaną podwyżką stóp w USA i zmniejszeniem zakresu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny). 

Na koniec roku rentowność 10-latek wzrośnie najprawdopodobniej do 3,91 proc. z 3,216 proc. obecnie, a spread w stosunku do obligacji niemieckich powinien pozostać stabilny na poziomie około 300 pb. Solidny wzrost gospodarczy w wysokości 3,7 proc. w 2018 r., a także oczekiwana podwyżka stóp w IV kw. przyszłego roku, będą wspierać wyższy poziom rentowności. Te same czynniki powinny pomóc utrzymać złotego na poziomie 4,20 wobec euro pod koniec przyszłego roku. Ryzyka związanego z trwającym konfliktem z UE nie można całkowicie zignorować, ale ewentualne zawirowania będą krótkotrwałe i wystąpią tylko w przypadku nasilenia się napięć.

Chorwacja:

Chorwacki rynek obligacji w 2017 r. charakteryzował się zmniejszeniem rentowności i spreadów. Zmiany te wynikały z poprawy perspektyw gospodarczych, poprawy sytuacji fiskalnej (która doprowadziła do uchylenia procedury nadmiernego deficytu), stabilności politycznej i utrzymującej się stabilizacji po eskalacji sytuacji w Agrokor (największej spółce chorwackiej działającej w branży handlowo-spożywczej).

W 2018 r. spodziewany jest łagodniejszy wzrost stóp zwrotu z benchmarkowych obligacji, podczas gdy spready względem bundów mogą się dalej zmniejszać, choć w mniejszym stopniu. Przewiduje się, że podobnie jak w tym roku kurs euro do kuny (EUR/HRK) będzie poruszać się w przedziale 7,30-7,60, w zależności od czynników sezonowych (tj. kuny chorwacka może być silniejsza w sezonie turystycznym), ponieważ nie należy spodziewać się większych zmian w fundamentach gospodarczych kraju.

Czechy:

Gospodarka nie powinna napotkać większych zawirowań, kurs EUR/CZK powinien stopniowo się umacniać, a rentowność czeskich obligacji powinna wzrosnąć umiarkowanie w przyszłym roku. Korzystny rozwój czeskiej gospodarki i podwyżki stóp procentowych będą najważniejszymi czynnikami wpływającymi na aprecjację korony, przez co euro nieznacznie stanieje do około 25 koron na koniec przyszłego roku, z obecnego poziomu 25,6. Wyższe stopy procentowe i presja proinflacyjna mogą doprowadzić rentowność 10-latek na poziom około 2 proc. na koniec 2018 r. Obecnie ich rentowność nieco spadła z 1,8 proc. do około 1,4 proc, choć jeszcze w styczniu wynosiła mniej niż 0,4 proc.

Węgry:

Polityka pieniężna będzie najprawdopodobniej najważniejszym czynnikiem dla pary EUR/HUF i rentowności obligacji w 2018 r. Podjęte przez Narodowy Bank Węgier działania mają na celu obniżenie premii za ryzyko w odniesieniu do węgierskich instrumentów dłużnych poprzez program skupu obligacji hipotecznych oraz aukcje IRS (swapy na stopę procentową). Rentowności obligacji mają dalszy potencjał do spadku, choć jest on raczej ograniczony. Przy inwestowaniu należy zwrócić uwagę na zmienność na rynkach węgierskich, która wzrośnie szczególnie na rynku walutowym. Prognozowana rentowność węgierskich 10-latek (ktora spadała od marca z poziomu 3,7 proc.) utrzyma się w okolicach 2 proc., a kurs EUR/HUF powinien ustabilizować się na poziomie 315 w całym 2018 r. W obecnym roku znajdowal on się w paśmie 302-314 forintów za euro.

Rumunia:

Niektóre tendencje obserwowane jesienią tego roku na rumuńskim rynku obligacji i rynku walutowym rozciągną się na przyszły rok. Osłabienie presji na kurs leja (RON) utrzyma się w obliczu rosnącej inflacji, ryzyka fiskalnego i presji na saldo obrotów bieżących. Inflacja przekroczy górną granicę celu Narodowego Banku Rumunii pod koniec I kw. przyszłego roku i pozostanie na podwyższonym poziomie do końca 2018 r. z powodu efektu bazy i silniejszej presji konsumpcyjnej gospodarstw domowych. Z tego właśnie powodu cykl zacieśniania polityki pieniężnej będzie najważniejszy dla tej gospodarki, a pierwsza podwyżka głównej stopy procentowej zostanie zrealizowana w I kwartale 2018 r. W całym roku doświadczymy zaś łącznie czterech takich podwyżek. Ich wpływ na krzywą dochodowości jest w dużej mierze wyceniony przez rynki i uważamy, że presja na wzrost rentowności obligacji będzie umiarkowana w przypadku niewystąpienia nieoczekiwanych szoków.

Słowacja:

Rentowności słowackich obligacji rządowych mogą nieco wzrosnąć, odzwierciedlając powrót inflacji i redukcję zakupów aktywów od stycznia. Wzrost ten będzie jednak przez dłuższy czas nadal osłabiony, co wynikać będzie z dobrej sytuacji budżetowej Słowacji. Kontynuacja europejskiego QE na poziomie 30 mld euro miesięcznie do końca września 2018 r. to bardziej gołębi krok, niż oczekiwał rynek. Kluczowe stopy EBC powinny pozostać na obecnym poziomie nie tylko do końca programu QE, ale nawet dłużej. Należy spodziewać się zatem, że rentowności 10-letnich obligacji rządowych Słowacji wyniosą około 0,72 proc. w IV kw. 2017 r., a następnie wzrosną do 0,87 proc. w I kw. 2018 r.

Słowenia:

Jako członek strefy euro Słowenia będzie silnie narażona na skutki ograniczania skupu przez EBC, więc presja na wzrost rentowności obligacji się nasila. Taki rozwój sytuacji będzie jednak głównie odzwierciedlać zmiany stóp procentowych, podczas gdy spread powinien pozostać względnie stabilny i stosunkowo wąski (około 40 pb względem bundów), ponieważ oczekuje się, że sytuacja fiskalna i gospodarcza w Słowenii nadal będzie sprzyjała ryzyku.

Polska:

Nasz kraj doświadczy najprawdopodobniej stopniowego wzrostu rentowności 10-latek i umocnienia złotego względem euro w 2018 r. Wzrost długiego końca krzywej dochodowości będzie prawdopodobnie napędzany przez rosnące rentowności na głównych rynkach świata (w związku z oczekiwaną podwyżką stóp w USA i zmniejszeniem zakresu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny). 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
70 tys. zł za doradzanie w czasach PiS. PZU zrywa umowę z rektorem UW, prof. Nowakiem
Finanse
Cały rynek ściga się z czasem
Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta