fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Hybrydowe Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

W „Bólu i blasku” wystąpiła m.in. Penélope Cruz
Manolo Pavón
Tegoroczna, 14. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą, który rozpoczął się w sobotę, odbywa się w nowej, hybrydowej formule. Seanse zostały przeniesione do kina online, a z mobilnego studia są transmitowane spotkania z twórcami.

Jak i w poprzednich latach, filmy muzyczne i o muzyce pokazywane są w cyklu „Muzyka, moja miłość”. Tegoroczną bohaterką „I Bóg stworzył aktorkę” jest Gabriela Muskała. Przypomniane zostaną filmy z jej udziałem. Widzowie będą mogli także obejrzeć filmy Elio Petriego (1929-82), włoskiego reżysera i scenarzysty tworzącego kino zaangażowane. Retrospektywa jego dzieł zostanie zaprezentowana pod hasłem „Wielki nieznajomy”.

Podobnie jak w ubiegłych latach odbywa się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Na plenerowych pokazach na kazimierskim Zamku widzowie będą mogli zobaczyć m.in. takie filmy jak: „Ból i blask” (reż. P. Almodovar), „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (reż. M. Pieprzyca), „Portret kobiety w ogniu” (reż. C. Sciamma), „Obywatel Jones” (reż. A. Holland). Specjalne pokazy filmowe odbędą się pod hasłem „Federico Fellini 100 lat!”. Ich dopełnienie stanowić będzie monodram „Nie lubię pana, Panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego i wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej.

Po pokazie filmu „Duże zwierzę” odbędzie się spotkanie z jego reżyserem Jerzym Stuhrem, które poprowadzi Grażyna Torbicka, szefowa festiwalu. Z kolei po projekcji obrazu „Ciało nie kłamie” rozmawiać będzie jego autorka Evelyn Schels oraz historyczka sztuki i kuratorka Anda Rottenberg.

Wśród wydarzeń towarzyszących, w których obecni w Kazimierzu mogą wziąć bezpośrednio udział m.in. spacery literackie szlakiem „Dwóch księżyców”, a także „Między brzegami” i „Drugim brzegiem, czyli przez Janowiec filmowy”, wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy, oprowadzania kuratorskie po Domu Kuncewiczów. W Męćmierzu w Galerii Klimaty w specjalnej debacie udział wezmą Tomasz Dostatni, Monika Sznajderman i Jacek Leociak. Można też będzie spotkać się na lekcji fotografii z prof. Aleksandrem Błońskim w Kazimierskim Ośrodku Kultury, a w Galerii Drewna i Kazimierskich Aniołów poznać „Magię Dawnych Lat – Kazimierz na starej fotografii”. Na obecnych w Kazimierzu czeka wiele wystaw, których otwarcie nastąpi w czasie trwania festiwalu.

Wydarzenia odbywają się w Kazimierzu, Janowcu oraz Męćmierzu. Festiwal potrwa do 8 sierpnia. Szczegóły na stronie internetowej www.dwabrzegi.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA