fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Ukraińskie historie i dramaty

materiały prasowe
4 października w warszawskim kinie Luna rozpoczyna się druga edycja UKRAINA! Festiwal Filmowy. Hasłem przewodnim będzie Nowe Kino.

Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. dokument „Szkoła numer 3” Yelizavety Smith i Georga Genoux, zwycięzcę Grand Prix w kategorii Generacja 14 plus na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. To opowieść o codziennym życiu nastolatków ze szkoły w Donbasie. Będzie można także obejrzeć kolejny obraz Romana Bondarchuka reżysera, znanego polskiemu widzowi z filmu „Ukraińscy szeryfowie”. „Dixie Land” to tytuł jego najnowszego dokumentu i zarazem nazwa jazzowego zespołu dziecięcego z Chersonia na Ukrainie.

Nie zabraknie filmów fabularnych. „Moja babcia Fanny Kaplan” Oleny Demjanenko przedstawi mało znaną historię romansu Fanny Kaplan z bratem Włodzimierza Lenina. Po raz pierwszy na polskich ekranach pojawi się najnowszy film Igora Minajeva „Błękitna sukienka” - nostalgiczna historia chłopaka odkrywającego głęboko skrywane tajemnice w pamiętnikach zmarłej matki.

Jeden wieczór festiwalu poświęcony będzie Olegowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi, który po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny „Gracz“ na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, które walczy o jego uwolnienie. W tym roku w trakcie festiwalu zostanie pokazany film dokumentalny "Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow" w reż. Askolda Kurova.

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie koncert ukraińskiego zespołu OY Sound System czerpiącego z filozoficznych tekstów znanych ukraińskich autorów, takich jak Miroslav Lajuk czy Olesya Mamchich.

W niedzielę odbędzie się również pokaz filmu „Cwaniak” (1929) Nikolaja Shpikovskiego z muzyką na żywo skomponowaną przez Marcina Pukaluka. Chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu wokół ukraińskiej kinematografii – „Kino ukraińskie po Majdanie”, które poprowadzi Jakub Majmurek.

Festiwal potrwa do niedzieli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA