fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Legendy alternatywne Bagińskiego

kadr
">Monika Kuc
NAPISZ DO AUTORA
Projekt „Legendy polskie” przenosi dobrze znane historie we współczesny cyfrowy świat, zaskakując nie tylko zmianą scenerii, ale i nieoczekiwanymi zwrotami akcji i przemianami bohaterów.

Tomasz Bagiński przeobraził legendę o Smoku Wawelskim w futurystyczny pełen napięcia film. Teraz pracuje jeszcze na „Twardowskym". Powstało również sześć opowiadań na kanwie popularnych legend, które napisali Elżbieta Cherezińska, Robert Wegner, Łukasz Orbitowski, Rafał Kosik, Kuba Małecki i Radek Rak. Gatunkowo mamy tu historie alternatywne, przewrotne sci-fi i humoreskę. Premiera projektu 30 listopada.

W „Smoku" Tomasza Bagińskiego według scenariusza Błażeja Dzikowskiego zagrożony jest współczesny Kraków. W pierwszej scenie ogromna latająca maszyna zdaje się celować w wieże Kościoła Mariackiego, co kojarzy się z atakiem terrorystycznym. Ale wkrótce okazuje się, że siedzącego za sterami atletę interesują wyłącznie młode kobiety. Jedną z porwanych przez niego dziewczyn jest Ola, w której kocha się młody geniusz i konstruktor robotów - Janek. To on wpada na pomysł, by stworzyć przy użyciu cyber technologii Avatara dziewczyny, który pokona potwora... W rolach głównych Jerzy Stuhr i Kim Kold. - O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce w filmie mało się z nich korzysta, a przecież legendy polskie to kapitalny materiał. Dlatego postanowiłem opowiedzieć nowym językiem historię, które dobrze znamy - tłumaczył Tomasz Bagiński na przedpremierowym pokazie prasowym „Smoka". Robert M. Wegner w e-booku „Milczenie owcy" także czerpie inspirację z legendy o Smoku Wawelskim. W jego wersji dzieci zakładają gogle i przenoszą się w wirtualny świat bajek, ale i tu walkę ze smokiem wspomaga realny bohater i skonstruowany przez niego robot. Rafał Kosik w „Śniętychi Rycerzach" odwołuje się z kolei do legendy „O śpiących rycerzach". Bohater jego opowieści Jędrek jest góralem informatykiem, pilnującym na zmianę ze starszym bratem owiec na zboczu Giewontu. Informatyka nieoczekiwanie przyda mu się, gdy jedna z owiec zaginie.

„Bazyliszek" stał się natchnieniem dla opowiadania „Spójrz mi w oczy" Elżbiety Cherezińskiej. Źródło inspiracji „Kwiatu Paproci" Radka Raka wskazuje już sam tytuł. „Niewidzialne" Łukasza Orbitowskiego opiera się na legendzie „Żywa woda"

Pan Twardowski zyskał dwie różne współczesne wersje. W opowiadaniu „Zwyczajny Gigant" Jakuba Małeckiego przemienił się w sportowca, robiącego błyskawiczną karierę i osiągającego sukcesy zdawałoby się nieosiągalne, ale w pewnym momencie gotów jest poświęcić wszystko, by ratować żonę, która uległa wypadkowi.

Twardowsky z filmuTomasza Bagińskiego po podpisaniu paktu z diabłem ląduje w stacji kosmicznej na księżycu. Nudzi się tam potwornie, więc próbuje uciec diabłu (przybierającemu postać pięknej kobiety) i wrócić na ziemię. Premiera tego filmu odbędzie się 15 grudnia. W rolach głównych zobaczymy Roberta Więckiewicza i Aleksandrę Kasprzyk. Tomasz Bagiński zwraca uwagę na bohaterów polskich legend, szczególnie na ich zdolności twórczego i niekonwencjonalnego myślenia. I podkreśla, że kreatywność jest naszą cechą narodową.

Filmy i darmowe e-booki od poniedziałku dostępne są na www.legendy.allegro.pl i kanale Allegro (marka ta jest współtwórcą konceptu)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA