fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Warren Buffett pomógł producentom leków

Warren Buffett
Bloomberg
Na początku tygodnia Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta, zakupił akcje producentów leków za 5,7 mld dolarów. Pomogło to notowaniom także innych firm z tej branży.

Konglomerat kontrolowany przez amerykańskiego miliardera zainwestował w walory m.in. Abbvie, Bristol-Myers Squibb, Merck & Co. oraz jednej z firm, która stworzyła niedawno szczepionkę przeciwko Covid-19 – Pfizera. Zdaniem Waltera Todda, dyrektora do spraw inwestycji w Greenwood Capital, w ten sposób Buffett dał inwestorom znak, że papiery tych firm mają duży potencjał. Zresztą już wcześniej spółki farmaceutyczne radziły sobie dobrze – w samym listopadzie indeks S&P 500 Pharmaceuticals wzrósł o 10,5 proc.

Kolejna przyczyna wzrostu kursu producentów leków to zdaniem ekspertów wyniki wyborów w USA, z których wynika, że demokraci nie uzyskają większości w Senacie. Dzięki temu inwestorzy mogą być spokojni, że obecne ceny leków się mocno nie zmienią. Ważnym czynnikiem wspierającym wzrost notowań firm z branży są również ich historycznie relatywnie niskie notowania. W tym roku wspomniany indeks S&P 500 Pharmaceuticals zyskał 0,6 proc., podczas gdy S&P 500 wzrósł o 11,7 proc., a indeks grupujący spółki zajmujące się opieką zdrowotną S&P 500 Health Care o 8,8 proc.

Administracyjne obniżenie cen leków wciąż jednak jest zagrożeniem. – Ceny leków to obszar, w którym szybko może dojść do ponadpartyjnej umowy – stwierdził Les Funtleyder, ekspert E Squared Capital. Kolejną przeszkodą w kontynuacji zwyżek może być wygaśnięcie wielu patentów na produkcję leków, co otworzy drogę do wprowadzania na rynek ich tańszych odpowiedników.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA