fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Atom dołuje notowania PGE

Bloomberg
O prawie 8 proc. leciały we wtorek notowania największej energetycznej grupy.

PGE tracić zaczęła po wypowiedziach ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dotyczących planów budowy atomu w Polsce.

Jak stwierdził szef resortu podczas kongresu World Nuclear Spotlight Poland nie ma jeszcze decyzji rządowej dotyczącej elektrowni jądrowej. Poinformował jednak, że w perspektywie do 2040 roku energetyka jądrowa może mieć wielkość nawet do 10 GW.

W projekcie atomowym PGE jest liderem. W spółce celowej PGE EJ1 posiada 70 proc. udziałów. Po 10 proc. mają natomiast Tauron, Enea i KGHM.

Wiadomość o realizacji czarnego scenariusza związanego z budową elektrowni jądrowej zawsze dołuje kursy spółek. Wystarczy wspomnieć reakcję kursu PKN Orlen, kiedy minister energii zapowiadał możliwość uczestnictwa spółki w projekcie jądrowym.

Dla PGE atom jest jedną z opcji strategicznych po 2020 r. Jednak do tej pory spółka lakonicznie wypowiadała się o jej realizacji. Podjęła już natomiast decyzję o realizacji farm morskich na Bałtyku, które obok atomu i nowych odkrywek były wskazane jako potencjalne scenariusze rozwoju w przyszłej dekadzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA