fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Zabraknie prądu? PSE apeluje o ograniczenia

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej. Polskie Sieci Energetyczne apelują o ograniczenie zużycia prądu

PSE apeluje aby do wszystkich podmiotów i instytucji, ale także do gospodarstw domowych, o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15.

PSE w komunikacie informuje, że niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej. Prognozowane na kolejne dni upały nie wpłyną na poprawę sytuacji.

– Spodziewamy się dalszych kłopotów i będziemy sytuacje obserwować. Ostatecznie będziemy podejmować inne działania, ale postanowiliśmy zaapelować do naszych konsumentów energii, żeby w okresach szczególnie wysokiego obciążenia, tj. w szczytach zapotrzebowania w godzinach 11-15 w dni robocze, jednak ograniczyć zużycie – powiedział Polskiemu Radiu Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Energetycznych.

Także koncern energetyczny Enea przestrzega przed skutkami upałów. - Z powodu upałów Enea ograniczyła produkcję energii o ok. 400 MW - poinformowała PAP Agata Reed, rzecznik prasowy spółki Enea Wytwarzanie.

- W ostatnich dniach ubytki związane z ograniczoną możliwością chłodzenia bloków w naszej elektrowni wynoszą ok. 400 MW. Zgodnie z obecnymi prognozami pogody spodziewamy się, że sytuacja taka utrzyma się przez kilka najbliższych dni - dodała Reed.

Natomiast w elektrowniach należących do Tauron Wytwarzanie nie ma ubytków mocy. Wyjątkiem jest elektrownia w Stalowej Woli.

- W Elektrowni Stalowa Wola pracują wszystkie jednostki wymagane przez operatora. Jednak z uwagi na niski poziom wody w Sanie i jej wysoką temperaturę oraz ograniczenie wysokości temperatury wody zrzutowej (wynikające z pozwolenia zintegrowanego), występują czasowe ubytki mocy (30 MW ubytku na 120 MW mocy). Ograniczenia te nie są całodobowe, występują jedynie pomiędzy godziną 11 a 16 - poinformowała PAP Patrycja Hamera z Tauron Wytwarzanie

Premier Ewa Kopacz ma nadzieję, że nie nastąpi "zły scenariusz", w którym fala upałów zagrozi dostawom energii elektrycznej. Podczas wizyty w Sierakowie poinformowała, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie zespołu, który będzie o tym rozmawiał". Udział w nim wezmą także przedstawiciele energetyki.

PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Firma jest właścicielem ponad 13 400 kilometrów linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA