fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Największy alpejski lodowiec może zniknąć do 2100 roku

Pixabay
Aletsch - największy lodowiec w Alpach - może całkowicie zniknąć do końca tego stulecia, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania mające na celu powstrzymania zmian klimatycznych.

Zespół badaczy ze Szwajcarii wykorzystał najnowszą symulację, aby pokazać, jak zmieni się lodowiec Aletsch w miarę ocieplania się planety.

Lodowiec, który obejmuje obecnie 86 kilometrów kwadratowych w szwajcarskich Alpach. Szacuje się, że składa się z około 11 miliardów ton lodu. Od przełomu wieków jego język cofnął się już o około kilometr.

Naukowcy przewidują, że tendencja ta będzie się utrzymywać, nawet jeśli świat będzie w stanie osiągnąć cel porozumienia paryskiego z 2015 r., jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia.

Naukowcy z uniwersytetu ETH w Zurychu uważają, że nawet w najlepszym przypadku lodowiec straciłby 50 proc. swojej objętości do 2100 roku. Najgorszy przypadek zakłada, że lodowiec pozostanie tylko "kawałkiem lodu".

Aletsch jest jednym z ponad 4000 lodowców - ogromnych rezerw lodu - rozsianych po całych Alpach, dostarczających sezonowo wody do milionów ludzi i tworzących jedne z najbardziej imponujacych krajobrazów Europy.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA