fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Islandia upamiętnia lodowiec utracony przez zmiany klimatu

AFP
Na Islandii uhonorowano dziś lodowiec Okjokull, pierwszy na wyspie, który zniknął z powodu zmian klimatycznych. Naukowcy ostrzegają, że podobny los czeka 400 innych.

Podczas ceremonii odsłonięto brązową tablicę. Na miejscu pojawili się premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson oraz wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Mary Robinson.

Profesor Cymene Howe z Uniwersytetu Rice'a powiedziała, że to pierwsze takie upamiętnienie lodowca, który przegrał ze zmianami klimatu. 

Na tablicy pojawił się napis "list do przyszłości". Celem jest podniesienie świadomości na temat skutków zmian klimatycznych.

"W ciągu najbliższych 200 lat podobny los czeka wszystkie nasze lodowce. Pomnik ten ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy z tym zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy" - napisano poniżej.

Pojawił się również napis "415 ppm CO2", odnoszący się do rekordowego poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Taki wynik odnotowano w maju ubiegłego roku.

Okjokull stracił status lodowca w 2014 roku. Był to pierwszy taki przypadek w historii. W 1890 kilometrów zajmował teren o powierzchni 16 kilometrów kwadratowych. W 2012 roku było to już tylko 0,7 kilometra.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA