fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

121 gatunków ptaków wyginie w XXI w. przez człowieka?

Duncan Rawlinson from Vancouver, BC [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Ponad 100 gatunków ptaków może wyginąć w wyniku praktyk stosowanych obecnie w rolnictwie i leśnictwie - wynika z analizy przedstawionej na łamach "Nature Ecology & Evolution".

Liczba gatunków ptaków, którym grozi wyginięcie w związku z produkcją żywności i drewna przez ludność zwiększyła się w XXI wieku o 7 proc. - alarmują naukowcy.

Ptaki są zagrożone przede wszystkim przez hodowlę bydła, ale również przez produkcję oleju sojowego i palmowego - wynika z analizy.

Naukowcy zwracają uwagę, że liczba gatunków ptaków, które mogą wyginąć jest alarmująco wysoka, biorąc pod uwagę, że w minionych 400 latach wyginęło łącznie ok. 140 gatunków ptaków.

Badacze wykorzystują informacje o liczbie ginących gatunków ptaków jako czynnik wskazujący na zmniejszenie się bioróżnorodności na Ziemi - czyli redukcji liczby roślin i zwierząt w danym habitacie.

Łącznie - według naukowców - zagrożonych wyginięciem w najbliższych latach jest 121 gatunków ptaków - aby je ocalić niezbędna jest zmiana polityki rolnej i leśnej.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA