fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Były premier Japonii liczy, że nowy premier zawrze pokój z Rosją

AFP
Shinzo Abe, były premier Japonii liczy, iż jego następca - Yoshihide Suga - doprowadzi do zawarcia traktatu pokojowego między Rosją a Japonią.

Abe mówił o tym w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Yomiuri Shimbun".

- Rozmowy, w których ścierają się narodowe interesy, nie mogą być łatwe. Jednakże nie możemy nie zajmować się kwestiami terytorialnymi. Liczę, że pod (rządami) premiera Sugi rozmowy się ożywią i traktat pokojowy między Moskwą a Tokio zostanie zawarty - oświadczył.

Zdaniem byłego premiera Rosja także chce "rozwiązać kwestię (traktatu pokojowego) w średniej i długiej perspektywie". Abe twierdzi też, że Rosja chce "wzmocnić swoje więzi z Japonią".

Od grudnia 2012 roku Abe spotykał się z prezydentem Rosji 27-krotnie. Temat traktatu pokojowego był jednym z ważniejszych punktów tych spotkań.

Po zakończeniu II wojny światowej ZSRR (jego sukcesorem jest Rosja) i Japonia nie zawarły traktatu pokojowego w związku ze sporem terytorialnym dotyczącym Wysp Kurylskich zajętych przez ZSRR. Japonia rości sobie prawa do czterech południowych wysp archipelagu.

W 1956 roku Japonia i ZSRR podpisały wspólną deklarację kończącą stan wojny między nimi i przywracającą relacje dyplomatyczne między Moskwą a Tokio.

Do dziś jednak Rosja i Japonia nie zawarły traktatu pokojowego.

Rosja wielokrotnie podkreślała, że jej suwerenność nad Kurylami nie podlega negocjacji.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA