fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Armia Indii pyta Chiny: Są u was nasi obywatele?

AFP
Indyjska armia poinformowała, że zwróciła się do chińskiej armii z pytaniem, czy pięciu zaginionych obywateli Indii z granicznego stanu Arunachal Pradesh (Chińczycy określają go mianem Tybetu Południowego, stan ten jest przedmiotem sporu terytorialnego między Indiami a Chinami) zostało zatrzymanych przez chińskich żołnierzy.

W ostatnich miesiącach relacje między Indiami a Chinami są bardzo napięte. W czerwcu na spornym odcinku granicy między Indiami a Chinami w Himalajach doszło do starcia wręcz żołnierzy z Chin i Indii w wyniku którego zginęło 20 indyjskich żołnierzy. Chińczycy nie poinformowali o stratach po swojej stronie.

Po tym incydencie obie strony zaczęły umacniać swoje siły na długiej, liczącej 3488 km granicy, na której znajduje się wiele punktów spornych w związku z roszczeniami terytorialnymi obu stron.

O zaginionych pięciu obywateli Indii armia Indii miała zapytać chińską armię w sobotę.

Jak poinformował ppłk Harsh Wardhan Pande z indyjskiego resortu obrony indyjska armia przekazała Chińczykom, że pięciu zaginionych obywateli mogło przekroczyć granicę między Indiami a Chinami, a Indie "byłyby wdzięczne, gdyby (Chińczycy) przekazali ich" stronie indyjskiej.

Ppłk Pande zauważył, że granica w rejonach leśnych i górskich nie jest w żaden sposób oznaczona, więc mieszkańcy pogranicza często ją przekraczają.

Chińska armia jak dotąd nie odpowiedziała na pytanie strony indyjskiej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA