fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Morawiecki: Cieszę się, że mamy takich wypróbowanych przyjaciół

Kancelaria Premiera
Trwa oficjalna wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Polsce. Z premierem Morawieckim rozmawiał on o stanowisku Polski i Węgier ws. uchodźców oraz przyszłego budżetu UE.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Orban i Morawiecki jako wzorcową określili współpracę między obydwoma państwami.

Zgodzili się też, że kraje Europy Środkowej łączy doświadczenie przeżycia komunizmu, które nie było dane krakom Zachodu, i dlatego  państwa środkowoeuropejskie bywają często niezrozumiane przez
starych" członków UE.

Rozmawiano również o planach wspólnych inwestycji.

Głównymi poruszanymi tematami była kwestia imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, poparcie dla przyjaznego dla przdsiębiorców, wspólnego rynku europejskiego.

- Bardzo się cieszę, że mamy takich wypróbowanych przyjaciół. Jesteśmy w tej przyjaźni bardzo konstruktywni - powiedział na zakończenie Morawiecki.

Viktor Orban z kolei podziękował polskiemu premierowi za wsparcie podczas kampanii wyborczej, wyraził wdzięczność za przyjaźń i współpracę.

Węgierski premier stwierdził, że nowo wybrany PE powinien w przyszłym roku zająć się sprawą imigrantów, oraz że państwa UE powinny skupić się na ochronie granic, a nie na rozdziale imigrantów.

Orban powiedział tez, że Węgry popierają decydującą rolę Polski i wraz z nią chcą  kłaść podwaliny pod wielką i gospodarczo silną Europe Środkową.

Wiktor Orban spotka się dziś jeszcze z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wcześniej złożył kwiaty przed Gronem Nieznanego Żołnierza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA