fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Wszyscy ambasadorowie w Moskwie wezwani do MSZ

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej
AFP
Zagraniczni ambasadorzy akredytowani w Moskwie mają w środę stawić się w rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych. Mają usłyszeć wyjaśnienia na temat sytuacji po oświadczeniu Wielkiej Brytanii na temat odpowiedzialności Rosji za otrucie byłego brytyjskiego agenta Siergieja Skripala w Salisbury.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, zaprosiła we wtorek wszystkich ambasadorów do Moskwy. - Zaprosiliśmy wszystkich ambasadorów akredytowanych w Rosji na spotkanie z urzędnikami i ekspertami Departamentu ds. nieproliferacji i kontroli zbrojeń. Głównym tematem będzie sytuacja wokół zarzutów Wielkiej Brytanii dotyczących użycia środka bojowego z grupy tzw. związków V na jej terytorium - powiedziała.

- Wszystkie zarzuty (wobec Rosji) odwracają tylko uwagę od głównego problemu, którym jest niechęć Wielkiej Brytanii do dostarczenia jakichkolwiek materiałów Rosji, zarzucanej oskarżeniami - dodała.

Ambasadorowie z państw mających przedstawicieli w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie skomentowali zaproszenia. Ambasada Wielkiej Brytanii oświadczyła agencji TASS, że decyzja o udziale w spotkaniu zostanie podjęta w środę. Ambasady Chin, USA i Francji stwierdziły, że na tę chwilę nie są w stanie udzielić odpowiedzi.

W Moskwie znajdują się misje dyplomatyczne 144 państw uznawanych przez ONZ, a także placówki Abchazji i Osetii Południowej, uznawanych przez Rosję i kilka innych krajów jako niepodległe państwa.

Były pułkownik Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci 4 marca i znalezieni nieprzytomni na ławce w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Oboje zostali hospitalizowani i znajdują się w stanie krytycznym.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA