fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

Dobra osobiste: Allegro bez przeprosin za SS w nazwie

Fundacja "Zielone Światło" miała przeprosić portal aukcyjny allegro za zmodyfikowanie jego logo poprzez wpisanie w nie symbolu nazistowskiej SS
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Fundacja, która w proteście przeciwko handlowi emblematami nazistowskim zmieniła w nazwie Allegro dwie litery „ll" na symbol SS, nie naruszyła dóbr osobistych spółki prowadzącej portal aukcyjny.

W czwartek Sąd Najwyższy wydał orzeczenie korzystne dla fundacji Zielone Światło, organizatora protestu w sprawie handlu współczesnymi gadżetami faszystowskimi na portalu aukcyjnym Allegro.

Protest odbył się 21 marca 2010 r. przed warszawską stacją metra Świętokrzyska w ramach Dnia Walki z Rasizmem. W trakcie rozpowszechniano m.in. rysunek z napisem: „Nazistowskim gadżetom mówimy nie. Stop Allegro". Było na nim logo portalu Allegro.pl, ale zamiast liter „ll" zawierało symbol SS. Tak przerobione logo znalazło się również m.in. na rozdawanych pocztówkach.

Spółka prowadząca jako operator portal aukcyjny Allegro uznała, że to narusza jej dobre imię. Wystąpiła więc z pozwem do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko fundacji i osobie, która wymyśliła tę przeróbkę. Sąd nakazał przeprosić spółkę i wycofać wszelkie materiały zawierające przerobione logo.

Fundacja się odwołała, a sąd apelacyjny w styczniu 2014 r. orzekł na jej korzyść. Jego zdaniem fundacja i autor przeróbki nie działali bezprawnie, choć naruszyli dobre imię portalu. Działali w interesie społecznym, a Allegro.pl tolerowało handel symbolami neonazistowskimi.

Spółka nie pogodziła się z przegraną i wystąpiła ze skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten w czwartek zdecydował się skargę oddalić. Podobnie jak sąd apelacyjny uznał, że fundacja działała w szeroko pojętym interesie społecznym. Spółka będąca operatorem portalu dawała przyzwolenie na handel tego typ gadżetami. I to jest naganne. Zwłaszcza że w Europie odradza się niebezpieczna ideologia nazizmu. Sąd podkreślił, że choć spółce przeszkadzała przeróbka logo Allegro, nie przeszkadzało jej, gdy na aukcjach gadżetów nazistowskich obok prawidłowego znaku Allegro widniała miniaturka flagi ze swastyką.

Zdaniem SN, choć ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie zezwala na śledzenie działań w internecie, to portal ma obowiązek zareagować w sytuacji, gdy zostanie zawiadomiony o treści (w tym wypadku aukcji internetowej) naruszającej w jakikolwiek sposób prawo.

—Renata Krupa-Dąbrowska

sygnatura akt: I CSK 549/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA