fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny: deflacja nie odpuszcza i w lutym wyniosła 0,8 proc.

Fotorzepa
Deflacja, która miała być tylko incydentem, utrzyma się przez ponad dwa lata. To dobra wiadomość dla konsumentów, gorsza dla rządu.

W lutym, jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) zmalał o 0,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się spadku o 0,7 proc., ale też wychodzili z założenia, że tyle samo wynosiła deflacja w styczniu. Tymczasem GUS zrewidował styczniowy odczyt do -0,9 proc. rok do roku.

To efekt rutynowej aktualizacji składu koszyka dóbr i usług będącego podstawą do obliczania zmian CPI. GUS co roku dopasowuje go do wzorców konsumpcyjnych statystycznego gospodarstwa domowego.

Zmartwienie ministra

Jeszcze jesienią ub.r. ekonomiści przewidywali, że na początku tego roku ceny będą już rosły. Obecnie sądzą, że deflacja skończy się w ostatnim kwartale br. Taki scenariusz zarysował też w najnowszym „Raporcie o inflacji" Instytut Ekonomiczny NBP.

Według niego średnio w tym roku CPI będzie malał w tempie 0,4 proc., w porównaniu z 0,9 proc. w ub.r. To głęboka korekta względem pr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA