fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Turcja: Stopy bez zmian, ale lira się umocniła

Lira turecka
Bloomberg
Bank Centralny Republiki Turcji utrzymał swoją główną stopę procentową na poziomie 17 proc. Taka decyzja była spodziewana przez większość analityków. Lira turecka umacniała się jednak po posiedzeniu banku centralnego nawet o 1 proc. wobec dolara.

Za 1 USD płacono w czwartek po południu 7,37 lir. To poziom kursu podobny jak w sierpniu. Jeszcze w listopadzie za 1 USD płacono blisko 8,6 lir a turecka waluta była rekordowo słaba.

Impulsem do umocnienia się liry był w czwartek komunikat tureckiego banku centralnego mówiący o tym, że stopy procentowe zostaną utrzymane na wysokim poziomie, aż nie dojdzie do trwałego wyhamowania inflacji. "Może dojść do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, jeśli będzie to potrzebne" - zapowiedział Bank Centralny Republiki Turcji. Inflacja wyniosła w grudniu 14,6 proc. r./r.

W zeszłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayip Erdogan, stwierdził, że wysokie stopy procentowe szkodzą gospodarce a ich obniżka przyczyniłaby się do stłumienia inflacji. Podobne wypowiedzi Erdogana wielokrotnie w przeszłości były sygnałami dla banku centralnego, by przestał zacieśniać politykę pieniężną. Tym razem jednak inwestorzy spodziewają się, że bank centralny będzie trzymał się monetarnej ortodoksji. Decyzja o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie jest interpretowana jako reakcja na osłabienie gospodarki w końcówce roku i na umocnienie liry. Bank Centralny Republiki Turcji na poprzednich dwóch posiedzeniach podniósł stopy o łącznie 675 pb.

- Listopadowe zmiany w ekipie rządzącej gospodarką były zapowiedzią powrotu do ortodoksji, który został potwierdzony podwyżkami stóp a także poprawą w komunikowaniu się przez bank centralny. To pomogło w zwyżkach lirze, która uzyskała około 15 proc. wobec dolara od listopadowego rekordu słabości - twierdzi Jason Tuvey, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. Spodziewa się on, że główna stopa procentowa w Turcji pozostanie na poziomie 17 proc. do końca 2021 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA