fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Niemiecki przemysł broni się przed lockdownem

AdobeStock
W listopadzie, po raz pierwszy od kilku miesięcy, wzrósł w Niemczech odsetek firm korzystających z kryzysowego systemu krótszego czasu pracy tzw. Kurzarbeit, choć jego udział zmalał w przemyśle.

28 proc. niemieckich przedsiębiorstw pracowało w listopadzie według skróconego czasu pracy. Jeszcze w październiku było ich 24,8 proc. - wynika z najnowszego badania ifo Institute.

Według badania, chociaż najwięcej firm skracających czas pracy dla utrzymania zatrudnienia było w branżach dotkniętych częściowym lockdownem, czyli w hotelarstwie (prawie 72 proc.) i w turystyce, w tym w biurach podróży (91 proc.), to wzrost udziału Kurzarbeit miał miejsce niemal we wszystkich dużych sektorach, w tym w handlu, usługach i w budownictwie.

Obroniła się produkcja przemysłowa, gdzie odsetek firm skracających czas pracy zmalał w listopadzie do 30,5 proc. z prawie 32 proc. Przyczyniło się do tego ożywienie w motoryzacji - tam udział firm z obniżonym wymiarem czasu pracy spadł do niespełna 37 proc. z 50 proc., a także w produkcji urządzeń elektrycznych i sprzętu komputerowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA