fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

KE: Gospodarka UE skurczy się bardziej, niż się spodziewano

Adobe Stock
Komisja Europejska spodziewa się, że gospodarka UE skurczy się w tym roku o 8,3 proc. Wcześniej prognozowano, że spadek PKB wyniesie 7,4 proc. Z kolei w Polsce recesja ma być najpłytsza w całej UE.

Komisja Europejska prognozuje, że w Polsce PKB spadnie w tym roku o 4,6 proc., wobec wcześniejszej prognozy na poziomie 4,3 proc. Mimo tego, gospodarka nad Wisłą poradzi sobie lepiej od innych.

- Polska gospodarka pokazała relatywną odporność w pierwszym kwartale, głównie przez jej niską ekspozycję na sektory dotknięte trudnościami i zróżnicowaną strukturę ekonomiczną – stwierdzono.

Oprócz Polski najlepiej ze skutkami pandemii poradzi sobie gospodarka Danii, która skurczy się o 5,2 proc. i Szwecja, której PKB spadnie o 5,3 proc. Z kolei prognozy są najbardziej pesymistyczne dla krajów, które duże wpływy czerpią z turystyki. Największy spadek PKB prognozowany jest dla Włoch i ma on wynieść 11,2 proc. Gospodarka Hiszpanii skurczy się o 10,9 proc., Chorwacji o 10,8 proc., a Francji o 10,6 proc.

W strefie euro spadek PKB ma wynieść 8,7 proc., czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w majowej prognozie.

- Wpływ blokady na gospodarkę jest poważniejszy, niż początkowo oczekiwaliśmy. Kontynuujemy nawigację na wzburzonych wodach i jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń, w tym na kolejną poważną falę zachorowań – stwierdził Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

W ostatnich dniach pojawiły się również obawy dotyczące epidemii regionalnych. Władze w Hiszpanii ponownie nałożyły ograniczenia w regionie Galicji, a Portugalia wprowadziła pewne środki zapobiegawcze w Lizbonie w związku z rosnącą liczbą infekcji.

Aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze, Unia Europejska pracuje nad bezprecedensowym planem bodźców fiskalnych. W przyszłym tygodniu decydenci zgromadzą się w Brukseli, aby omówić proponowany fundusz ratunkowy o wartości 750 mld euro. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA