fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Goldman Sachs: Gospodarka strefy euro zmniejszy się o jedną dziesiątą

Bloomberg
Produkt krajowy brutto strefy euro spadnie w 2020 r. o 9 proc., dwukrotnie bardziej niż w 2009 r. – przewidują ekonomiści z banku Goldman Sachs.

Jak zastrzegają, ten scenariusz opiera się na założeniu, że ograniczenia kontaktów społecznych, które paraliżują gospodarkę Europaldnu, zaczną być rozluźniane z początkiem maja.

Czytaj także: Margrethe Vestager: Wirus nie jest członkiem strefy euro 

„Szacujemy, że przedłużanie zamknięcia gospodarki pociągałoby za sobą istotne koszty, bo każdy miesiąc obniżałby dynamikę PKB w 2020 r. o około 1 pkt proc. Co więcej, dłuższe zamknięcie zwiększałoby skalę zaburzeń w gospodarce (…), do mogłoby zamienić przejściową zapaść w długotrwałe spowolnienie” – tłumaczy w opublikowanym w środę raporcie Nicola Dacic, ekonomista z amerykańskiej instytucji.

W czarnym scenariuszu, w którym ograniczenia kontaktów społecznych byłyby utrzymane dłużej, a późniejsze ożywienie w gospodarce byłoby niemrawe, PKB strefy euro mógłby spaść w 2020 r. o ponad 11 proc. Z kolei w optymistycznym scenariuszu spadek PKB wyniósłby około 6 proc. Nawet w takim przypadku obecny kryzys gospodarczy byłby poważniejszy niż ten z 2009 r., wywołany globalnym kryzysem finansowym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA