fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Włochy: Gospodarka zagrożona przez koronawirusa

AdobeStock
Minister gospodarki Włoch Roberto Gualtieri poinformował, że prognozy gospodarcze dla kraju mogą zostać obniżone przez epidemię koronawirusa.

Koronawirus stanowi nie tylko poważne zagrożenie dla gospodarki Chin. Kolejne rządy obawiają się wpływu epidemii na krajowe rynki. Dużym pesymistą w tym wypadku okazał się włoski minister gospodarki, Roberto Gualtieri, który twierdzi, że wirus może wpłynąć na spowolnienie PKB w jego kraju. Wcześniej włoski rząd prognozował wzrost gospodarczy w 2020 roku w wysokości 0,6 proc. Teraz minister ostrzega, że może nastąpić korekta.

Czytaj także: Chiny ustępują przez wirusa. Zniosą cła na blisko 700 towarów 

- 0,6 proc. (wzrostu PKB w 2020 roku – red.) może zostać skorygowane w dół, jeśli koronawirus będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę – powiedział w środę Roberto Gualtieri w wywiadzie dla Radio Capital.

Epidemia koronawirusa oznacza bowiem gigantyczne straty zarówno dla linii lotniczych i agencji turystycznych, jak i wszystkich firm, które sprzedają swoje wyroby na chłonnym chińskim rynku bądź je tam produkują. Nie można zapomnieć także o stratach poniesionych przez lokalnych sprzedawców, którzy zyskiwali dzięki tłumom chińskich turystów chętnie odwiedzających europejskie stolice. W tym roku przyjezdnych z Azji z pewnością będzie znacznie mniej niż ubiegłych latach.

Gospodarka Włoch ostatnio sobie nie radzi. Między październikiem a grudniem 2019 roku skurczyła się o 0,3 proc., a dynamika wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku wykazała okrągłe zero. Ten rok może wcale nie być lepszy. Już wcześniej w lutym prezes włoskiego banku centralnego Ignazio Visco ostrzegał, że wirus z Chin może mieć tymczasowy negatywny wpływ na wzrost PKB Włoch, prawdopodobnie sięgający „kilku dziesiętnych punktów procentowych”, jednak nie wykluczał silniejszego efektu – podaje agencja Reutersa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA