fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Niemcy uniknęły recesji, ale to nie powód do radości

Bloomberg
PKB Niemiec wzrósł w trzecim kwartale o 0,1 proc. kw./kw., gdy średnia prognoz analityków mówiła o spadku o 0,1 proc. Dane za drugi kwartał zrewidowano w dół z minus 0,1 proc. do minus 0,2 proc. Niemcom udało się jednak uniknąć technicznej recesji.

- Nie ma recesji, ale gospodarka jest z pewnością bardzo słaba. Prawdopodobnie to najgorsza z opcji dla rynków. Dzisiejsze dane potwierdzają, że niemiecka gospodarka jest w stagnacji, ale nie są to dane na tyle straszne, by skłonić Berlin do natychmiastowej, agresywnej odpowiedzi fiskalnej - twierdzi Claus Vistesen, ekonomista z Pantheon Macroeconomics.

Czytaj także: Niemieccy ekonomiści tną prognozy wzrostu i straszą kryzysem

- O ile te dane przynoszą lekką ulgę, to nadchodzące kwartały nadal będą słabe. Sondaże koniunktury biznesowej z października, takie jak PMI czy indeks Ifo sugerują, że gospodarka może się skurczyć w czwartym kwartale. A ponieważ jest mało prawdopodobne, by decydenci znacząco poluzowali politykę, to myślimy, że w przyszłym roku jest prawdopodobna łagodna recesja - uważa Andrew Kenningham, ekonomista z Capital Economics.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA