fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czas na zmiany. Konstytucja

Andrzej Duda: Rodzina fundamentem ustroju społecznego

Fotorzepa, Roman Bosiacki
- Nikt z nas nie ma wątpliwości, że małżeństwo to związek dwóch osób, które z założenia muszą mieć równe prawa, natomiast jest kwestia tego, czy rodzina, małżeństwo, może sobie układać swoje role małżeńskie w sposób dowolny. Ja osobiście uważam, że tak, ale to jedno z pól, nad którymi można dyskutować - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie konferencji "Wspólnie o Konstytucji, Wspólnie o Rodzinie".

- Ja uważam, że ona (rodzina) w ogóle stanowi fundament absolutny ustroju społecznego państwa i moje osobiste przekonanie jest takie, że jako taka powinna być zapisana (w konstytucji) - ocenił prezydent.

Wskazał, że w niektórych konstytucjach rodzina wskazywana jest jako "fundament ustroju społecznego, podstawa jednostka, jaka występuje w społeczeństwie". - Choćby w greckiej konstytucji rodzina jest tak ujęta - mówił Andrzej Duda.

- Rodzina to nie tylko związek dwojga ludzi ze sobą, w sensie tym pozaprawnym, który powinien być oparty na miłości i wzajemnym oddaniu, ale przede wszystkim ona – z punktu widzenia państwowego – służy rozwojowi społeczeństwa, żeby społeczeństwo trwało, żeby w związku z tym poprzez to, że w rodzinie rodzą się dzieci, żeby umacniał się byt państwowy. Żeby – krótko mówiąc – rozwijało się społeczeństwo i żeby tworzyły się przyszłe pokolenia – mówił prezydent.

Konferencja "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o rodzinie" jest kolejnym spotkaniem w ramach kampanii informacyjnej, poprzedzającej planowane przez prezydenta referendum konsultacyjne ws. ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej. W ramach konsultacji ma odbyć się przynajmniej 16 otwartych spotkań. Do pierwszego doszło w Rzeszowie, kolejne zaplanowane są m.in. w Kielcach, Toruniu, Gdańsku, Krakowie i Zielonej Górze.

Prezydent chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: rp.pl/ 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA