fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Nie tylko psy aportują. Potrafią to też szczeniaki wilków

Pixabay
Opublikowane w magazynie "iScience" badanie dowodzi, że niektóre wilcze szczenięta, podobnie jak psy, potrafią aportować rzucane przedmioty.

Wyniki badań podważają teorię mówiącą o tym, że zdolność do interpretowania wskazówek wydawanych przez ludzi jest unikalna dla psów i powstała w wyniku hodowli selektywnej.

Odkrycia dokonano przez przypadek. Naukowcy ze Szwecji przeprowadzili testy behawioralne na 13 wilczych szczeniakach, które pochodziły z trzech różnych miotów.

Badacze wychowywali wilcze i psie szczenięta od 10 dnia życia, aby odpowiedzieć na podstawowe pytania: jak te dwa gatunki różnią się od siebie i co je łączy.

Po trzech latach badań Christina Hansen Wheat z Uniwersytetu w Sztokholmie zauważyła, że niektóre ośmiotygodniowe szczeniaki wilków zwracają uwagę na to, że osoba rzuca piłkę i prosi o jej zwrot - mimo braku wcześniejszego szkolenia.

Szczeniaki były poddawane kolejnym próbom, w sumie trzy z 13 wykazały umiejętność konsekwentnej zabawy.

Hansen Wheat uważa, że odkrycie to dodaje "nowy element do łamigłówki" w sprawie udomowienia psów. Naukowcy spierają się w sprawie czasu, położenia geograficznego i warunków, które doprowadziły, że psy są nieodłącznym elementem wielu domów.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA