fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

DNA Indianina z Czarnych Stóp sprzed 17 tys. lat. "Jak znalezienie Yeti"

Rodzina Indian z plemienia Czarnych stóp
digitalcollections.nypl.org
Firma CRI Genetics prześledziła DNA rdzennego Amerykanina 55 pokoleń wstecz. Okazało się, że przodkowie Indianina z plemienia Czarnych Stóp żyli w Ameryce Północnej 17 tysięcy lat temu.

Firma Cellular Research Institute (CRI) Genetics twierdzi, że dokładność badania wynosi 99 procent.

W badaniu DNA mitochondrialnego Darrella „Dusty'ego” Crawforda, Indianina z plemienia Czarnych Stóp, prześledzono haplotyp - grupę genów, które osobnik dziedziczy po jednym z rodziców.

Haplotypy tworzą haplogrupy, a ich badanie pozwala na śledzenie migracji populacji.

Haplotyp, znany jako haplogrupa mtDNA B2, jest jedną z czterech znanych głównych grup genetycznych rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, które wywodzą się od czterech przodkiń: Ai, Iny, Chie i Sachi.

W przypadku Crawforda jest to Ina.

CRI Genetics ustaliło, że Darrell „Dusty” Crawford ma w swoim genomie bardzo wysoki procent DNA rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej - aż 83. Ok. 10 proc. ma pochodzenie europejskie, ok. 5 proc. - wschodnioazjatyckie, 2 proc. -południowoazjatyckie i 1 proc. - afrykańskie.

Tego typu testy genetyczne pomagają dociec, jaką drogą na kontynent amerykański przybyli ludzie nazywani rdzennymi Amerykanami. Analiza badań DNA Crawfrda pozwala przypuszczać, że jego przodkowie przybyli z wysp na Pacyfiku, wędrując wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej.

Najstarszy ślad przodków Crawforda pochodzi z Arizony sprzed 17 tys. lat.

To pierwszy w historii badań genetycznych prowadzonych przez CRI Genetics  przypadek, w którym udało się prześledzić DNA aż o 55 pokoleń wstecz. - To jak znalezienie Yeti - mówią badacze.

Sam Crawford zgodził się na badanie pod wpływem swojego brata, Willie'ego, badacza historii Czarnych Stóp i strażnika ich tradycji. Niestety - zmarł przed poznaniem wyników.

Źródło: livescience.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA