fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Zaszczepienie zmniejsza ryzyko zakażenia współmieszkańca o połowę

AFP
Ryzyko zakażenia koronawirusem osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym przez osobę zaszczepioną jedną dawką szczepionki zmniejsza się o 50 proc., wynika z badań angielskich naukowców.

Public Health England przeprowadziła badanie wśród 57 tys. osób w 24 tys. gospodarstwach domowych, w których osoba, która otrzymała pierwszą dawkę szczepionki, uzyskała pozytywny wynik na obecność Sars-Cov-2. Dane te porównano z danymi z miliona kontaktów osób niezaszczepionych. Wyniki są jednoznaczne: osoby zakażone COVID-19 trzy tygodnie po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizer lub AstraZeneca wykazały od 38 proc. do 49 proc. mniejsze ryzyko przeniesienia wirusa na członków tego samego gospodarstwie domowym niż osoby niezaszczepione. Taki poziom ochrony występował niezależnie od wieku osoby szczepionej i wieku członków wspólnego gospodarstwa domowego.

Z badania tego wynika również, że osoby zaszczepione są o 60 do 65 proc. mniej narażone na wystąpienie objawowej postaci wirusa, po upływie czterech tygodni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer lub AstraZeneca.

Wyniki badań są bardzo zachęcające, ale dr Mary Ramsay, dyrektor działu szczepień w Public Health England, sugeruje, by osoby zaszczepione, mimo przyjęcia szczepionki nadal zachowywały się ostrożnie i przestrzegały wszelkich obostrzeń sanitarnych.

W Wielkiej Brytanii podano już prawie 34 miliony pierwszych dawek szczepionki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA