fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szef WHO: Mamy na świecie szczepionkowy apartheid

Tedros Adhanom Ghebreyesus
PAP/EPA
Świat nie jest już zagrożony „apartheidem szczepionkowym”, taka sytuacja już ma miejsce - powiedział w poniedziałek Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

- Dużym problemem jest brak dzielenia się (szczepionkami przeciw COVID-19). Więc rozwiązaniem jest większe dzielenie się - powiedział dr Tedros podczas wirtualnego spotkania, organizowanego przez Paris Peace Forum.

Wcześniej dyrektor generalny WHO wezwał producentów szczepionek przeciwko COVID-19, aby udostępnili dawki do systemu COVAX wcześniej niż planowano, z powodu niedoboru dostaw wywołanego zakłóceniem dostaw z Indii.

Trzy dni temu Światowa Organizacja Zdrowia wezwała zamożne kraje do zaprzestania szczepień dzieci przeciwko COVID-19. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował, by zamiast tego przekazać dawki szczepionek biedniejszym krajom. Wyraził przy tym oburzenie, że wiele bogatych krajów zdecydowało się na szczepienie dzieci i młodzież, podczas gdy niektóre biedniejsze państwa dopiero zaczęły szczepić pracowników służby zdrowia i grupy najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19.

- W styczniu mówiłem o potencjalnym rozwinięciu się katastrofy moralnej - mówił Tedros na konferencji prasowej. - Niestety, jesteśmy teraz świadkami tego wydarzenia. W kilku bogatych krajach, które wykupiły większość dostępnych szczepionek, szczepi się teraz grupy niższego ryzyka - zauważył.

Według danych AFP na całym świecie wykorzystano dotąd ok. 1,4 miliarda dawek szczepionek przeciw COVID-19, przy czym do 29 najbiedniejszych państw, w których mieszka 9 proc. populacji, trafiło zaledwie 0,3 proc. z tej liczby.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA