fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

MF przeciwko podwyżce kwoty wolnej od podatku

Bloomberg
Nie ma szansy na podwyżkę kwoty wolnej od podatku w przyszłym roku

Jak ustaliło radio RMF FM przeciwko podwyżce jest Ministerstwo Finansów.

Powód to brak pieniędzy. W Sejmie jest prezydencki projekt ustawy o podwyższeniu tej kwoty z trzech do ośmiu tysięcy złotych od pierwszego stycznia 2016 roku. To jednak nierealne.

Pieniędzy brakuje, bo resort finansów nie znalazł jeszcze sposobu na lepszą ściągalność podatku VAT, co miało wszystko ułatwić. Nowe podatki natomiast - jak od supermarketów - są jeszcze w powijakach - ustaliło RMF FM.

Według opozycji rząd PiS nie ma pieniędzy ani na realizacje programu 500+, ani na podniesienie kwoty wolnej od podatku w 2016 roku.

– Kwota wolna od podatku nie wchodzi w 2016 roku, bo nie ma na nią pieniędzy, 500 złotych na dziecko wchodzi w połowie roku, bo nie stać ich, żeby przez cały rok były te pieniądze wypłacane – stwierdził w programie „Gość poranka" w TVP Info Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej.

We wtorek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2016 r. Rząd przyjął go przed świętami. Zgodnie z nim w 2016 r. deficyt budżetowy nie przekroczy 54,7 mld zł, wzrost PKB wyniesie 3,8 proc., średnioroczna inflacja - 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 2,8 proc. PKB.

Minister finansów Paweł Szałamacha oświadczył, że wszystkie wskaźniki zapowiedziane w projekcie budżetu pozostają bez zmian. "Budżet jest dobrze policzony. Nasz cel w postaci deficytu kwotowego - 54,7 mld zł i deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 2,8 proc. PKB jest utrzymany. To wskaźniki jak najbardziej do osiągnięcia" - zaznaczył.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA