fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uszczelnienie VAT przynosi efekty

Adobe Stock
Poprawa ściągalności VAT dała w zeszłym roku ok. 0,7 proc. PKB. By całkiem zamknąć lukę w tym podatku, potrzeba jednak dwa razy więcej.

Dochody z podatku VAT zwiększyły się w 2017 r. o rekordowe 30 mld zł. Dla porównania: w 2016 r. przyrost wyniósł 3,5 mld zł, a w 2015 r. – nastąpił spadek o 1,1 mld zł. Z punktu widzenia rządu, dla którego zwiększenie ściągalności podatków jest priorytetem, taki wzrost jest niewątpliwie dużym sukcesem.

Nie wszystko jednak rząd zawdzięcza swoim działaniom. Jak wyliczają w poniedziałkowej analizie ekonomiści Credit Agricole Bank Polska, uszczelnienie systemu podatkowego przyniosło ok. 12,4 mld zł, reszta zaś to przede wszystkim efekty ożywienia gospodarczego. Bo w zeszłym roku szybko rosła tzw. baza podatkowa (czyli ilość dóbr i usług podlegających opodatkowaniu), co wynikało z rosnącego popytu krajowego. Jednocześnie w tym koszyku dóbr i usług, które kupowaliśmy, zwiększył się udział towarów z najwyższą 23-proc. stawką, co ma mocny wpływ na dochody z VAT dla budżetu.

– Czy 12,5 mld zł z uszczelnienia to dużo czy mało? Trudno powie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA