fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Gazprom sięgnął chmur z najwyższym budynkiem w Europie

materiały prasowe
Liczący 462 metry drapacz chmur zbudowany dla Gazpromu w St. Petersburgu jest najwyższym budynkiem Europy i najdroższym na świecie. Otacza go luksus i blichtr za blisko 2 miliardy dolarów.

- Na dziś 95 proc. administracji Gazpromu już pracuje w St. Petersburgu. A w najbliższym czasie uroczyście otworzymy wielofunkcyjny kompleks „Łachta centr" - zapowiedział w poniedziałek Aleksiej Miller prezes Gazpromu.

Budowany od 2012 r nad Bałtykiem „Łachta-Centr" to pokaz mocy, bogactwa i megalomanii Gazpromu. Centrum biznesowo-rekreacyjne nad Zatoką Fińską zajmuje 30 ha. Znajdą się na nim 400 tys. m kw powierzchni biurowych, rekreacyjnych i mieszkalnych.

Są to obiekty sportowe (m.in. klub jachtowy i hale sportowe o powierzchni 4600 m kw), handlowe, rozrywkowe (m.in.  amfiteatr w wodnym show na powietrzu dla 2000 widzów), luksusowy hotel, kompleks naukowo-edukacyjny z planetarium w formie kuli; restauracje (w tym dwie obrotowe na 74-76-piętrach), platforma widokowa na wysokości 357 metrów z teleskopami, parkingi i własny szpital (2500 mkw).

Fot. wikipedia.ru

Gwiazdą centrum jest oddany jesienią 2018 r biurowiec Gazpromu -  licząca 463 m wysokości i 85 pięter siedziba koncernu. To jego budowa w środku zabytkowego St. Petersburga wywołała falę społecznych protestów. Zmusiło to ostatecznie Gazprom do rezygnacji z inwestycji w środku miasta, na rzecz wyprowadzki nad zatokę.

Drapacz chmur Gazpromu zbudowały firmy z Dubaju, wyspecjalizowane w budowie wysokościowców. Rosjanie ujawnili koszty inwestycji dopiero w minionym tygodniu.Siedziba w wieży ze szkła i metalu kosztuje 120,7 mld rubli (dziś to 1,8 mld dol.). To więcej aniżeli wydano na najwyższy budynek na Ziemi - Burdż Chalifa w Dubaju (1,5 mld dol.) czy słynne bliźniacze wieżę w stolicy Malezji Kuala Lumpur - Petronas Twin (1 mld dol.). Eksperci od dawna ostrzegali, że wobec rozbudowanych i bardzo drogich projektów inwestycyjnych, takich jak gazociąg Nord Steram-2 (ok. 10 mld euro) czy Turecki Potok, petersburskie centrum to niepotrzebne wydatki, na które teraz Gazpromu nie stać.

I tak się stało, bowiem jak podaje gazeta RBK (za Interfaks-Nieruchomości), na początek 2018 r dług „Łachta Centr", którego inwestorem miało być miasto i Gazprom, a ostatecznie został sam Gazpromu, wynosił 99,5 mld rubli, a po I kw 2018 r już 107,8 mld rubli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA