Budownictwo: inteligentne domy

Mówi, że ma najbardziej inteligentny dom w Polsce, który jest dla niego poligonem do testowania pomysłów. Uważa, że częściej zawodzi ochroniarz niż smart home.

Aktualizacja: 08.08.2016 13:47 Publikacja: 08.08.2016 13:23

Maciej Fiedler, założyciel i prezes spółki Fibar Group

Maciej Fiedler, założyciel i prezes spółki Fibar Group

Foto: materiały prasowe

Czy Polaków interesują inteligentne systemy zarządzania domem lub mieszkaniem? Od kiedy są dostępne w Polsce?

Maciej Fiedler, prezes spółki Fibar Group: Systemy smart home są w Polsce rzeczą stosunkowo nową. Widzę jednak, że ich popularność rośnie. Domów wyposażonych w automatykę przybywa z miesiąca na miesiąc. Systemy smart home coraz częściej oferowane są w standardzie mieszkań. Dla osób chcących kupić dom lub mieszkanie ważne są bowiem kwestie takie, jak bezpieczeństwo czy innowacyjne podejście do wyposażenia nieruchomości. Systemy smart home doskonale wpisują się w ich potrzeby.

Z racji tego, że Polacy jeszcze poznają tą technologię, największym zainteresowaniem cieszą się kompletne systemy, które umożliwiają integrację wielu elementów w mieszkaniu. To systemy bezprzewodowe, złożone z centralki, czujników oraz modułów wykonawczych sterujących domowymi urządzeniami.

Dla porównania: w USA najchętniej kupowane są pojedyncze urządzenia. Tam automatyka domowa jest na tyle powszechna, że ludzie dowolnie wypróbowują i dobierają najbardziej odpowiadające im rozwiązania.

Co to takiego właściwie jest ten inteligentny system zarządzania domem, jakie zadania spełnia w przypadku domu lub mieszkania?

Wyobraźmy sobie, że mieszkanie ożywa. Dba o bezpieczeństwo mieszkańców, własne, ale potrafi też optymalizować zużycie energii, podgrzać posiłek, budzić zapachem świeżo parzonej kawy lub uspokoić dziecko, które przebudzi się w środku nocy. Inteligentny system zarządzania domem jest przysłowiowym menedżerem takiego mieszkania. Jego zadaniem jest, z jednej strony, ułatwianie życia domownikom, a z drugiej - alarmowanie o losowych wypadkach i ochrona przed ich skutkami.

Na czym polega sterowanie domem w ramach inteligentnego systemu? Jakie rozwiązania by pan rekomendował?

W naszym przypadku sterowanie domem opiera się na wzajemnej komunikacji czujników, sterowników i jednostki centralnej. Mówiąc prościej: niektóre elementy bezprzewodowego systemu smart home reagują na określone zdarzenia – wzrost temperatury, ruch, zadymienie, zalanie, otwarcie okna lub zbliżanie się domownika do mieszkania.

Te zdarzenia uruchamiają akcję lub sekwencję akcji, użytkownik może bowiem zaprogramować ciąg takich zdarzeń, czyli sceny. Załóżmy, że wychodzę do pracy o jakiejś stałej porze. System wyłącza klimatyzację w mieszkaniu, uchyla okno, by mogło się wietrzyć, wyłącza urządzenia AGD, by nie pobierały prądu.

Kiedy wracam, system zamyka okna, włącza klimatyzację, uruchamia oświetlenie, ekspres do kawy i otwiera bramę garażową. Tymi procesami można sterować z dowolnego miejsca na ziemi przez aplikację mobilną.

A jakich rozwiązań nie ma jeszcze w Polsce, a chciałby je pan wprowadzić?

Pomysłów mam wiele. Obecnie pracujemy nad kilkunastoma nowymi urządzeniami i około dwustoma funkcjonalnościami. Jedną z technologii, którą już testujemy, jest biometria głosu, czyli sterowanie automatyką za pomocą komend słownych. To będzie bardzo wygodne – system rozpozna mowę potoczną i oczywiście w pełni zrozumie język polski.

Ile kosztują inteligentne systemy zarządzania budynkiem? Czy aby ich używać trzeba mieć specjalne sprzęty AGD i RTV w domu, dostęp do szybkiego internetu?

Zwykle systemy inteligentnego domu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast podstawowy zestaw urządzeń kupimy już za niewiele ponad dwa tysiące złotych. Może sterować praktycznie każdym sprzętem RTV i AGD z funkcją włącz/wyłącz. Podczas konfiguracji system wymaga dostępu do internetu, ale potem może działać bez niego. Warto jednak, by korzystał z sieci. W ten sposób aplikacja mobilna umożliwi zdalne sterowanie systemem.

Coraz więcej firm deweloperskich proponuje inteligentne rozwiązania w budowanych mieszkaniach. Czego mogą się spodziewać klienci, o co powinni pytać?

Myślę, że ważne są kwestie takie, jak elastyczność systemu, możliwość jego rozbudowy, ulepszania w przyszłości, mobilności i możliwości integracji z innymi urządzeniami i systemami - np. alarmowymi, klimatyzacji, rekuperacji, zraszania, ogrzewania, a także sterowania oświetleniem, multimediami i urządzeniami elektrycznymi różnych producentów. Polskie systemy smart home są już instalowane w nowych inwestycjach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, a także wielu innych, mniejszych miejscowościach i na Mazurach.

A monitoring agencji ochrony dziś nie wystarczy?

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo mieszkania i domowników nie ogranicza się do ochrony przed włamaniem. Dom inteligentny pomaga zapobiegać pożarom, zalaniom i gwarantuje szybką reakcję na zagrożenia. Poinformuje, jeżeli ktoś pod naszą nieobecność zagląda w miejsca, gdzie sobie tego nie życzymy lub czy pies nie buszuje w kuchni.

Mówi się, że w jeżeli w jakimś procesie mamy do czynienia z maszyną i człowiekiem, a coś ma zawieść, to będzie to prawdopodobnie czynnik ludzki. Inteligencja domowa, w przeciwieństwie do agencji ochrony, daje nam więcej pewności, że zareagujemy na czas i nic nie umknie naszej uwadze.

A w jaki sposób pan kontroluje swój dom, gdy jest pan na urlopie? Odbiera pan zdalnie domofon? Zarządza oświetleniem? Zdarzało się to panu z innej części świata? Nigdy łącze nie zawiodło?

W pewnym sensie mój dom to poligon, na którym testuję nowości. Oczywiście na etapie sprawdzania prototypów zdarzały się wpadki, ale dzięki nim mogliśmy ulepszyć system w każdym calu. Chyba mogę zaryzykować stwierdzenie, że to najbardziej zaawansowany inteligentny dom w Polsce. Zawsze mam do niego dostęp. Najbardziej lubię to, że mogę mieć pewność, że moja rodzina jest bezpieczna, kiedy przebywam daleko poza krajem – podczas podróży służbowych i spotkań biznesowych.

Maciej Fiedler, założyciel i prezes spółki Fibar Group, producenta inteligentnych systemów zarządzania domem. Wcześniej właściciel firmy informatycznej Delta Computers. Automatyką mieszkaniową zainteresował się w 2010 roku, gdy postanowił zainstalować tego typu rozwiązania we własnym domu. Dziś zestawy smart home jego firmy sprzedawane są na pięciu kontynentach w ponad stu krajach.

Czy Polaków interesują inteligentne systemy zarządzania domem lub mieszkaniem? Od kiedy są dostępne w Polsce?

Maciej Fiedler, prezes spółki Fibar Group: Systemy smart home są w Polsce rzeczą stosunkowo nową. Widzę jednak, że ich popularność rośnie. Domów wyposażonych w automatykę przybywa z miesiąca na miesiąc. Systemy smart home coraz częściej oferowane są w standardzie mieszkań. Dla osób chcących kupić dom lub mieszkanie ważne są bowiem kwestie takie, jak bezpieczeństwo czy innowacyjne podejście do wyposażenia nieruchomości. Systemy smart home doskonale wpisują się w ich potrzeby.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu