fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Były premier: trzeba natychmiast wycofać się z brexitu

Bloomberg
Były konserwatywny premier Wielkiej Brytanii, John Major uważa, że Londyn musi niezwłocznie wycofać notyfikację ws. brexitu.

Były premier powiedział, że taki ruch umożliwiłby "poważną i głęboką refleksję", zarówno w parlamencie, jak i w społeczeństwie.

Podczas wystąpienia w Dublinie John Major powiedział, że procedurę brexitu należy zatrzymać w trosce o spokój na rynkach finansowych i pomyślność ekonomiczną Brytyjczyków.

- Musimy wycofać sięgnięcie po artykuł 50. ze skutkiem natychmiastowym - powiedział John Major i skrytykował "zapierająca dech w piersiach ignorancję" związaną z brexitem. Major podkreślił w Dublinie, że nikt ze zwolenników wyjścia z UE nie zastanawiał się jakie to może mieć konsekwencje dla Północnej Irlandii i tzw. porozumienia piątkowego z 1998 roku, które zakończyło praktycznie konflikt między protestantami i katolikami.

Premier Theresa May odłożyła przewidziane na wtorek głosowanie w Izbie Gmin nad umową w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obawiając się porażki. Decyzja premier to otwarcie nowych możliwości od brexitu bez umowy, po porozumienie w ostatniej chwili albo kolejne referendum - informuje Reuters.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że rząd brytyjski może jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej. To oznacza, że Wielka Brytania pozostałaby członkiem UE "na warunkach, które nie uległy zmianie, jeśli chodzi o status państwa członkowskiego" - napisano w orzeczeniu.

John Major był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997. Uczestniczył w kampanii na rzecz pozostania W. Brytanii w UE przed referendum w czerwcu 2016 roku. Zdaniem byłego premiera konieczne jest drugie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA