Brexit wymaga przygotowania

Sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to teraz jeden z gorących tematów. Bez porozumienia i okresu przejściowego, czyli w przypadku tzw. twardego Brexitu, Polska może być krajem, który sporo straci.

Publikacja: 15.10.2018 21:00

Brexit wymaga przygotowania

Foto: Adobe Stock

materiał partnera

– Brytyjczycy z dnia na dzień nie przestaną być zainteresowani polskimi produktami. Kwestią kluczową jest jednak, żeby nasze firmy były przygotowane na tyle, aby bez względu na ostateczną formę Brexitu, zapewnić sobie ciągłość prowadzenia biznesu. Pomagamy naszym klientom w tej kwestii – mówi Tomasz Bieliński, dyrektor w Pionie Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej Santander Bank Polska.

– Zakładamy, że warunki handlu z Wyspami czy prowadzenia tam działalności nie zmienią się drastycznie w marcu 2019 r. Twardy brexit byłby niewyobrażalną szkodą dla biznesu w Europie. Ale jednocześnie jako bank, który specjalizuje się w obsłudze handlu zagranicznego, uważamy, że firmy powinny mieć na względzie taką ewentualność – mówi Tomasz Bieliński. Santander Bank Polska zorganizował więc w ramach swojego Programu Rozwoju Eksportu warsztaty na temat możliwych strategii obecności na rynku brytyjskim w najbliższych miesiącach i latach. Dwa spotkania – w Warszawie i Gdańsku – już się odbyły. Kolejne odbędą się w ten piątek, 19 października, w Katowicach (więcej informacji w ramce obok).

Analizy Santander Bank Polska wskazują, że największe konsekwencje twardego brexitu w Polsce odczułyby branża automotive, rolno-spożywcza oraz eksporterzy i producenci dóbr konsumpcyjnych. W szczególności czujne powinny być te sektory, w których udział kierunku brytyjskiego w eksporcie jest wyjątkowo duży, jak w przypadku m.in. okien, czekolady, pralek, przewodów, elektroniki (komputerów, TV, monitorów), warzyw, mięsa oraz perfum i kosmetyków. Ważnym aspektem dla firm eksportujących na brytyjski rynek będzie kurs funta szterlinga. Tutaj, jak wskazują analitycy Santander Bank Polska, rynek ma już największy szok za sobą. Nastąpił on po ogłoszeniu wyników referendum i wg prognoz banku w przypadku ponownej złej wiadomości o bezkompromisowym opuszczeniu UE, brytyjska waluta znów zareaguje spadkiem do tego poziomu. – Konsekwencje brexitu są już od dawna odczuwalne na rynku walutowym. Jeszcze mniej więcej rok przed referendum funt bił rekordy wartości, płaciliśmy za niego ponad 6 zł. Obecnie utrzymuje się poniżej granicy 5 zł. Od momentu swojej szczytowej wartości w 2015 r. do notowań z drugiej połowy 2018 r. funt stracił na wartości wobec złotego aż 23 proc. – dodaje Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska.

Ekonomiści Santander Bank Polska pozostają umiarkowanymi, ale jednak optymistami – uważają, że najbardziej prawdopodobnym obecnie scenariuszem jest tzw. łagodny (miękki) brexit. Zrealizuje się on w przypadku osiągnięcia pełnego porozumienia w kwestii ustalenia wzajemnych stosunków UE i Zjednoczonego Królestwa oraz ratyfikacji ich założeń przez brytyjski parlament. Scenariusz ten zakłada dwuletni okres przejściowy, w którym firmy będą mogły jeszcze funkcjonować na starych zasadach, a definitywne rozstanie brytyjskiego rynku z UE nastąpi wraz z początkiem 2021 r. – Po obu stronach stołu negocjacyjnego jest dążenie do najlepszego rozwiązania, bo opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo bez żadnego okresu przejściowego, z dniem 29 marca 2019 r. oznaczałoby ogromne trudności w wymianie handlowej i działalności biznesowej wielu firm – po jednej i po drugiej stronie – mówi Piotr Bielski.

Warsztaty nt. brexitu 19 września br. w Katowicach

Santander Bank Polska zaprasza na ostatnie warsztaty dotyczące brexitu, zorganizowane w ramach Programu Rozwoju Eksportu. Odbędą się one w najbliższy piątek w Katowicach. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. implikacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla biznesu oraz otoczenia makroekonomicznego, finansowego i biznesowego na Wyspach. W agendzie przewidziane są wystąpienia Piotra Bielskiego, dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska, Elisabeth Chapman, sekretarz ds. brexitu przy ambasadzie UK w Polsce, jak też przedstawicieli kancelarii prawnej EBS i firmy logistycznej Hutchinson Ports UK/Logistics Ltd. Organizatorzy zaplanowali również panel dyskusyjny na temat doświadczeń polskich przedsiębiorców z rynku brytyjskiego. Zgłoszenia na konferencję PRE 19 X w Katowicach są przyjmowane pod adresem: finansowanie.handlu@santander.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rejestracja będzie aktywna wyłącznie po uzyskaniu potwierdzenia od organizatora.

Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa
Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę