fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koalicja Obywatelska zapowiada: „Niższe podatki, wyższa płaca"

Fotorzepa, Robert Wójcik
Grzegorz Schetyna w specjalnym liście do przedsiębiorców przypomina założenia programu gospodarczego Koalicji Obywatelskiej i obiecuje niższe podatki, wyższe zarobki oraz przywrócenia handlu w niedziele, by Polacy mieli wybór.

"Nasz program 'Niższe podatki, wyższa płaca' realnie podniesie zarobki na rękę Waszych pracowników, ale nie Waszym kosztem, a dzięki obniżce PIT i składek na ZUS. Przywrócimy limit 30-krotności składek na ZUS, zaś ci pracownicy, którzy zarabiają mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, dostaną w efekcie dodatkową, comiesięczną premię. Za to dochód na rękę osób otrzymujących płacę minimalną będzie taki, jakby w ogóle byli zwolnieni z PIT i ZUS" - czytamy w programie.

KO zapewnia, że "aktywna praca i chęć rozwoju to dla obecnej władzy zagrożenie, dla nas to wartość, której chcemy wspólnie z Wami bronić".

Koalicja zapowiada też, że wzorem Estonii zwolnimy z opodatkowania zyski, które zostaną w firmach i będą służyć ich rozwojowi. Z kolei zyski trafiające do właścicieli będą opodatkowane tym niższą stawką, im bardziej wzrost firmy przewyższać będzie wzrost całej gospodarki.

Opozycja zapowiada też zmiany w składkach na ZUS: podstawą wymiaru składek ZUS od działalności gospodarczej nie będzie arbitralne 60 proc. średniej krajowej prognozowanej przez rząd, lecz płaca minimalna. "Będzie logicznie, sprawiedliwie i o 2,5 tys. zł lżej niż dotychczas. Wspólnie możemy zablokować plany drenowania Waszych kieszeni" - napisano w programie KO.

"Będziemy usuwać ograniczenia dla swobody działalności gospodarczej, które ta władza mnoży. Do 2025 r. Polska znajdzie się w dwudziestce krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości" - obiecuje KO.

Opozycja planuje tez zniesienie zakazu handlu w niedziele. "Bo 5-dniowy tydzień pracy i prawo do wolnych niedziele można zagwarantować w inny sposób niż poprzez zamykanie wszystkich sklepów w niedzielę. Chcemy, aby ludzie w Polsce mogli dokonywać własnych wyborów i z tymi wyborami dobrze się czuli" - napisano w programie KO.

Koalicja zapowiada także stabilny i przyjazny obywatelowi system prawny. "Aparat państwa, w tym administracja podatkowa, będzie traktować Was jak partnerów, a nie oszustów. Jak przestępcy będą traktowani wyłącznie przestępcy" - napisano w programowe Koalicji Obywatelskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA