fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Apel do Brukseli ws. kwarantanny

AFP
Szefowie europejskiego sektora podróży i turystyki zwrócili się z apelem do przewodniczącej Komisji Europejskiej o wywieranie presji na rządy, by zaprzestały stosowania przepisów o kwarantannie i podjęli skoordynowane działania i testowanie

„Ta chaotyczna sytuacja wymaga od pani natychmiastowego osobistego zaangażowania się" — stwierdziła w piśmie do Ursuli von der Leyen duża grupa ad hoc ponad 20 organizacji branżowych, reprezentujących ponad 5 tys. podmiotów lotniczych (IATA), z branży turystycznej, hotelowej i gastronomicznej. Apel wystosowano w czasie, gdy zrzeszenie europejskich lotnisk ACI Europe poinformowało w piśmie z 17 września o spadku o 73 proc. w pierwszej połowie września liczby pasażerów w lotnictwie, po spadku o 65 proc. w sierpniu.

Komisja Europejska zaproponowała we wrześniu wspólny system (podobny do sygnalizacji ulicznej) mający koordynować ograniczenia w podróżach po krajach Unii i zastąpić różnorodne przepisy i systemy kwarantanny, które przyczyniły się do załamania podróży — przypomniał Reuter. Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 hamuje jednak rządy przed znoszeniem najbardziej drastycznych ograniczeń, ocenianych z kolei jako nieproporcjonalne przez sektor podróży i turystyki w regionie, w którym przemieszczanie się się powszechne. Np. Irlandia, której ograniczenia Ryanair zaskarżył w sądzie, wprowadziła od od 17 września kwarantannę dla przybywających z Włoch i Grecji

„Realną stawką jest odbudowa Europy i jej gospodarki. Fiasko pełnego wdrożenia propozycji Komisji Europejskiej zniweczy wszelkie szanse potencjalnego odrodzenia. Dlatego tez wzywamy panią do priorytetowego potraktowania tej kwestii" w rozmowach z przywódcami krajów — stwierdzili sygnatariusze pisma i podkreślili, że sektor turystyki zapewnia 10 proc. unijnego PKB i zatrudnia 12 proc. ludzi w wieku produkcyjnym.

Po przegłosowaniu 17 września nie zobowiązujących wspólnych metod walki z pandemią przez przedstawicieli 27 krajów szefowie dyplomacji mają 22 września rozmawiać o skoordynowaniu kontroli na granicach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA