fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Hiszpania pomaga rynkowi pracy i samorządom

Bloomberg
Rząd Hiszpanii rozważa przedłużenie finansowania technicznego bezrobocia i zawiesi przynajmniej w tym roku przepis zabraniający samorządom korzystania z nadwyżek budżetowych.

- Data (dopłacania do technicznego bezrobocia ERTE) jest otwarta, ale prawdopodobnie 31 grudnia nie będzie najbardziej adekwatna i zależy nam na lekkim przesunięciu jej — powiedziała minister pracy Yolanda Diaz w wywiadzie dla telewizji TVE. Dodała, że przedłużenie to może być różne dla poszczególnych sektorów, np. sektor turystyki będzie korzystać z pomocy państwa tak długo jak będzie trzeba — pisze Reuter.

Z kolei minister finansów Maria Jesus Montero poinformowała w kanale tv La Sexta że „trwa dyskusja o funduszach i ich pozostałościach, ale w sytuacji na dziś mamy taką możliwość, że nie będzie ograniczeń z przepisem o wydatkach i samorządy lokalne mogą mieć lepsze warunki finansowania w porównaniu z warunkami bez pandemii i mogą wydawać nadwyżki do poziomu ustalonego przez ustawę budżetową i przez konstytucję, do ponad 3 mld euro".

Wcześniej izba niższa parlamentu Kongres Deputowanych odrzuciła dekret, którym rząd koalicyjny chciał uwolnić środki dla niektórych samorządów mających problemy finansowe w zamian za skorzystanie z ich pozostałości. Gminy osiągające nadwyżkę nie mogą normalnie z niej korzystać na mocy reformy ustawy o stabilizacji budżetowej, którą przeprowadzono po kryzysie finansowym dekadę wcześniej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA