fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowa atrakcja Energylandii: ogromny, drewniany rollercoaster

Energylandia/ materiały prasowe
Park Rozrywki Energylandia w Zatorze ma nową atrakcję. Od 22 sierpnia, od godziny 14 odwiedzający będą mogli przejechać się na nowym, drewnianym rollercoasterze o nazwie Zadra.

To już piętnasty rollercoaster, czyli kolejka górska, zatorskiego parku rozrywki. Energylandia chwali się, że Zadra jest największym drewnianym rollercoasterem na świecie.

Zadra będzie wynosić jeżdżących nią na wysokość 62,8 metra, a długość toru to ponad 1300 metrów. Kolejka będie rozwijać prędkość 121 kilometrów na godzinę. Największa stromizna toru ma nachylenie równe 90 stopniom. Zjazd ma jadącym dawać wrażenie nieważkości, poza tym kolejka kilka razy ma robić gwałtowne skręty - o 100 i 180, a nawet 270 stopni. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 24 osoby.

Wagony i aranżacja Zadry nawiązują do średniowiecznej krainy smoków. Przód pociągu stylizowany jest na głowę smoka z drewna i metalu. Kolejka górska znajduje się bowiem w 5-hektarowej strefie tematycznej parku pod nazwą "Smoczy Gród", gdzie uliczki stylizowane na gotyk. Są tam też ruiny zamków, a wszystko wykonane z drewna i kamieni.

Zadra przypomina konstrukcję w dawnym stylu, lecz jest bardziej zaawansowana technologicznie niż coastery stalowe, ponieważ jest modelem hybrydowym: ma drewniany stelaż i metalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy i wsporniki.

Budowa nowej kolejki górskiej Energylandii trwała 11 miesięcy. W budowę zaangażowanych było ponad 300 osób. Wśród nich projektanci, inżynierowie, budowlańcy, mechanicy, elektrycy, ogrodnicy a także konstruktorzy roller coasterów. Drewno do budowy kolejki pochodzi ze stanu Georgia w USA. To sosna żółta niezwykle twarda i odporna na warunki atmosferyczne. Na budowę zużyto 737 ton tego materiału.

Poza 75 atrakcjami w Energylandii można także odpoczywać i bawić się w strefie wodnej Water Park. Zator w sezonie przyciąga prawie dwa miliony gości z całej Europy. Park, który działa od pięciu lat, ma ponad 100 atrakcji na 30 hektarach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA