Biznes

Twierdza X przeciw terrorystom

Łódzka firma Atos, na co dzień pilnująca fabryk broni, opracowała system ochrony wielkich zgromadzeń.
Rzeczpospolita/Paweł Wilde
Polska spółka Atos opracowała innowacyjny system zabezpieczenia imprez masowych przed atakami.

Atos to jeden z liderów branży security w naszym kraju. Ma 2 tys. pracowników i 30 mln zł rocznych przychodów. Znany jest z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa. Zebrał właśnie doświadczenia z ochrony obiektów specjalnych, głównie należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej fabryk broni, i opracował zintegrowany system zabezpieczenia najważniejszych imprez masowych. Nazwał go Twierdza X.

Niezastąpiona elektronika

Agnieszka Gogól-Urbanek, dyrektor generalny Atosu, mówi, że kluczem do efektywnego zabezpieczenia miejsc narażonych na ryzyko zamachu podczas wielkich imprez masowych musi być profesjonalna organizacja przestrzeni. Istotną częścią Twierdzy X są umieszczone w strategicznych miejscach fizyczne zapory: np. wysokie na trzy metry gawiony – pojemniki wypełnione piaskiem czy żwirem. Zatrzymują odłamki improwizowanych ładunków wybuchowych i wymuszają używanie z góry zaplanowanych dróg komunikacji ludzi i pojazdów. Potencjalnym zamachowcom, wyposażonym w broń strzelecką, trzeba zasłonić pole ostrzału. Służą do tego właściwie ustawione flagi, proporce, typowe na miejscu zgromadzeń publicznych banery czy plakaty.

Ale widoczne na pierwszy rzut oka zabezpieczenia antybalistyczne, wykorzystujące istniejący sprzęt i urządzenia dostępne w magazynach służb reagowania kryzysowego wojewodów, to tylko fasada Twierdzy X. Jej istotą są systemy obserwacji i monitoringu, np. kamery wyniesione nad tłum w strategicznych strefach i zautomatyzowane programy analizy obrazu oraz utrwalania istotnych informacji.

– Nie tylko Atos, ale i inne firmy ochrony dysponują już sprzętem i oprogramowaniem umożliwiającym automatyczne wychwytywanie wizerunku i śledzenie osób zachowujących się nietypowo na tle innych uczestników zgromadzenia religijnego lub politycznego – mówi Agnieszka Gogól-Urbanek.

Na miejscu zgromadzenia komercyjna ochrona i państwowe służby porządku muszą dysponować zsynchronizowanymi urządzeniami łączności, pozwalającymi na bezpieczną, kodowaną komunikację nie tylko między ruchomymi stanowiskami dowodzenia i ośrodkami zarządzania kryzysem, ale także z zewnętrznymi punktami konsultacyjnymi. Pracujący w nich eksperci mogą zapewnić służbom wsparcie: dokonywać błyskawicznej analizy wydarzeń i sugerować rozwiązania.

Pomysły specjalistów z Atosu wysoko oceniła w tym roku zwykle zażarcie z sobą walcząca branża security: nagrodę za nowatorską koncepcję Twierdza X zyskała w maju na łódzkich Targach Logistyki Służb Mundurowych, a w czerwcu system prezentowany był na wystawie Pro Defense (poświęconej obronie terytorialnej) w Ostródzie. Teraz jest oceniany przez Komendę Główną Policji.

– Trzeba doceniać inicjatywy firm ochrony na rzecz poprawy publicznego bezpieczeństwa, ale trzeba sobie też zdawać sprawę, że prawo nie daje branży security żadnych możliwości działania antyterrorystycznego. To domena państwowych służb – zwraca uwagę dr Łukasz Kister, specjalista ds. terroryzmu z uniwersytetu Collegium Civitas.

Pilnują fabryk broni

Zarząd Atosu podkreśla, że antyterrorystyczny system był tworzony własnymi siłami, trochę na przekór trendom, które dominują na wartym 7,8 mld zł rocznie rynku ochrony. Panuje na nim ostra walka konkurencyjna między 3 tys. firm. W przetargach nadal nie udało się przezwyciężyć dyktatu najniższej ceny.

– Symptomatyczne, że w czasie 25 lat istnienia Atosu, tylko raz w konkursie na publiczne zamówienia klient wśród kryteriów wyboru postawił warunek innowacyjnych rozwiązań – mówi dyrektor Gogól-Urbanek.

Szefowie firmy, w której zrodził się plan Twierdzy X, nie ukrywają, że do proponowania nowych standardów i rozwiązań w sferze bezpieczeństwa publicznego przyczyniły się lata praktyki w dziedzinie analizy zagrożeń i doświadczenia z wieloletniej ochrony znacznej części zakładów PGZ. W Twierdzy X trudno też nie dostrzec wyników krytycznej analizy ostatnich zamachów we Francji i innych krajach zachodniej Europy.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL